טראמפ ועיתונאים מחוץ לבית הלבן
טראמפ ועיתונאים מחוץ לבית הלבן צילום: רויטרס

ישראל לא יודעת דבר על "תוכנית המאה" של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ובירושלים לא יודעים כיצד מתכוון הממשל האמריקני להביא להסכם מדיני בין ישראל לפלסטינים.

על רקע הדיווחים לפיהם פרסום ''תוכנית המאה'' של ממשל טראמפ הולך ומתקרב, גורם מדיני אמר לערוץ 7 כי "ישראל מצויה בערפל בכל הקשור לתוכנית המדינית האמריקנית".

"העברנו להם את דעתנו בכל סוגיה והיו דיונים מפורטים. נאמר להם שאין שום אפשרות שישראל לא תשלוט שליטה ביטחונית מלאה עד הירדן וזה תוחם באופן ברור את מגוון האפשרויות. על העמדה הזאת אין פשרות וניאבק עליה", מוסיף הגורם.

לדבריו, הממשל יודע באופן מדוייק את עמדתה של ישראל, והחשש הוא שדווקא בגלל שעמדתם של הפלסטינים המחרימים את התיווך האמריקני לא נשמעה, צוות השלום של הנשיא יביע עמדות שייראו לו אפשריות, אך לא יוכלו להוות בסיס לצד הישראלי.

"הם שמעו את מה שהיה לנו לומר. מה תהיה החלטתם או מה יהיה כתוב בתוכנית? נחכה ונראה", מסכם הגורם הישראלי.

מועד פרסום התוכנית יכול להיות מושפע גם מסיבה נוספת. הגורם מציין שייתכן ואם יחליט ראש הממשלה להקדים את הבחירות - הוא יפנה לאמריקנים ויבקש מהם לדחות את הפרסום עד לאחר הקמת ממשלה חדשה. ההערכה במערכת המדינית היא שהנשיא טראמפ יסכים לדחייה כזאת.

אמש דווח ששליח הבית הלבן לתהליך השלום ג'ייסון גרינבלט אמר בכנס סגור בלונדון כי "בקרוב" הממשל האמריקני יפרסם את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ.

"אף צד לא יאהב את כל מה שכתוב בתוכנית השלום ויהיה צורך להתפשר", צוטט גרינבלט בחדשות עשר. "אבל אנחנו בטוחים שאם שני הצדדים יסכימו להיכנס למו"מ הם יבינו למה הגענו למסקנות שיוצגו בתוכנית השלום".

השליח האמריקני הדגיש כי מטרת תוכנית השלום האמריקנית היא להגיע להסכם קבע בין ישראל לפלסטינים ולא להסדרי ביניים. "דף המסרים הרגיל לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא קירב אותנו לפתרון. ארה"ב לא תשקיע יותר בפתרונות זמניים", אמר גרינבלט. "אנחנו מבינים שפתרונות זמניים לא משפרים את חיי הפלסטינים אלא רק מאריכים את מעגל הסבל והאלימות".

גרינבלט הדגיש בדבריו כי רוב השמועות והפרסומים לגבי פרטי תוכנית השלום האמריקנית עד היום לא היו נכונים. "לפני שאתם מגבשים דעה על תוכנית השלום של טראמפ קראו אותה מהתחלה ועד הסוף. אל תקשיבו לשמועות בנוגע לתוכנית", אמר. "תשפטו את תוכנית השלום שלנו לפי מה שהיא אמורה להיות – הצעה לפתרון כולל של הסכסוך הישראלי-פלסטיני".