ארכיון
ארכיוןReuters

ברצועת עזה מדווחים הערב (ראשון) על תקיפה של צה''ל ממנה חוסלו לפחות שישה מחבלים מהזרוע הצבאית של חמאס בדרום הרצועה.

הבכיר מבין המחבלים שחוסלו הוא ככל הנראה מפקד הגדוד המזרחי של גדודי אל קסאם בחאן יונס.

דובר צה"ל תא''ל רונן מנליס מסר כי ''במהלך פעילות ביטחונית של צה"ל במרחב רצועת עזה התפתחו חילופי אש. באירוע הביטחוני ברצועת עזה אין חטוף לכוחותינו''.

דובר צה''ל בשפה האנגלית, סא''ל יונתן קונריקוס, הבהיר כי כל חיילי צה''ל שפעלו בשטח רצועת עזה שבו בשלום לישראל.

בשעות האחרונות נשמעו אזעקות צבע אדום בעוטף עזה. חמש רקטות שנורו מהרצועה התפוצצו בשטחים פתוחים או יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. לא היו נפגעים.

תושבים המתגוררים ביישובי עוטף עזה דיווחו על שמיעת הדי פיצוצים חזקים. תושבים במועצת אשכול נקראו להישאר בקרבת המרחבים המוגנים.

פיקוד העורף הודיע כי לא יתקיימו מחר (שני) לימודים במוסדות החינוך בעוטף עזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקצר את ביקורו בפריז ויחזור עוד הלילה לישראל, בעקבות התקרית ברצועת עזה. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נמצא בקריה בתל אביב ומקיים הערכת מצב עם ראשי מערכת הביטחון.

גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, פרסמו הודעה מיוחדת בעקבות התקרית ברצועת עזה שבה חוסלו שבעה מחבלים על ידי צה''ל.

להלן נוסח ההודעה: "כוח מיוחד של האויב הציוני הסתנן במכונית אזרחית באזור מסגד השהיד איסמאעיל אבו שנב בעומק של 3 ק"מ מזרחית לח'אן יונס. כוח זה רצח את המפקד בגדודי אל-קסאם נור ברכה. לאחר שעניינם נחשף והמוג'אהידין שלנו רדפו אותם והגיעו למגע (באש) איתם, התערב חיל האוויר של האויב וביצע תקיפות כדי לכסות על נסיגת הכוח הזה, ואגב כך נהרגו אחדים מבני עמנו. האירוע נמשך וכוחותינו ממשיכים להגיב על התוקפנות הציונית המסוכנת הזו".

נתניהו התייחס מוקדם יותר היום להסכמתו להכניס לרצועת עזה כסף מקטאר, כחלק מהסכם הסדרה עם החמאס בתיווך מצרים. "אני פועל בכל דרך לנסות להחזיר את השקט לתושבי עוטף עזה וגם למנוע קריסה הומניטרית בעזה", אמר נתניהו.

''בעצם זה היעד שקבע הקבינט בהמלצתי. 'בואו נחזיר את זה לתנאי 29 במרץ'. זה בדיוק מה שהיה. היה חשמל והיו משכורות. זה נפסק בהדרגה והביא לחנק שהביא להתפרצות הזאת. כשיש לך קריסה בחשמל ואנרגיה - הדבר משפיע על כל מערכות החיים, לרבות מערכת הבריאות", הוסיף ראש הממשלה.

"אני עושה הכול כדי להימנע ממלחמה מיותרת, כל מלחמה גובה קורבנות. אני לא חושש ממלחמה נחוצה, אבל רוצה למנוע אותה אם היא לא נחוצה. אני רוצה להחזיר אותנו לתנאים של 29 במרץ. רוצים לחזור לרגיעה, ואחר כך לראות אם אפשר להגיע להסדרה. הדבר הזה הוא דבר שמנהיגים צריכים לעשות: אתה צריך למצוא את הדרך לביטחון, למנוע קריסה הומניטרית ומלחמות מיותרות. האם יצליח? מוקדם לומר".