תנ"צ גיא ניר בדיון בכנסת: "לגל הירש נעשה סיכול ממוקד"

תנ"צ גיא ניר השתתף בדיון ועדת הפנים על השימוש שעושה המשטרה במידע רדום כדי "לסגור חשבון". לדבריו ''השיטה עובדת כבר שנים ומצליחה"

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ד' בכסלו תשע"ט

גיא ניר
גיא ניר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קצין המשטרה הבכיר תת ניצב גיא ניר השתתף הבוקר (שני) בדיון של ועדת הפנים על השימוש שעושה משטרת ישראל במידע רדום למטרות פסולות.

ניר העיד כי לתא''ל במיל' גל הירש שהיה המועמד לתפקיד המפכ"ל נעשה סיכול ממוקד במטרה למנוע את מינויו למפכ''ל.

"גל הירש הוא קורבן לסיכול ממוקד. אם לא הייתי מתעד את זה - אף אחד לא היה יודע את זה", אמר ניר בדיון.

"כבר בשנים 2014-2015 התרשם שבמשטרה יוצרים מאזן אימה. דמיינו שאני מחזיק פה מידע על מי מכם, האם הדיון הוא מאוזן? שליפה ופרסום של פרט מידע, שיכול להיות מבוסס על מכתב אנונימי, שימוש בו בזמן מסוים, במועד מסוים, עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לאדם שאליו הוא מתייחס. יש פיקוח על טענות רבות אבל אין אפשרות לפקח במאה אחוז ולכן אנו רואים שאנשים שעוברים על ההוראות עושים שימוש פסול בכלים שניתנו להם בסמכות ומופעלים בצורה פסולה או עבריינות".

על פי הדיווח ברשת ב', ניר אמר כי ישנם גורמים היודעים לייצר מכתבים אנונימיים. "לולא שמו של אדם היה מועמד לתפקיד לא הייתם שומעים על המידע הזה ולא הייתם שומעים על המידע לעולם. החומר שוכב שנים, אף אחד לא נוגע בו ולא מטפל בו".

לדבריו השיטה עובדת כבר שנים ומצליחה. "אנשי השיטה הזו עשו עוד דברים. הסיכול של ניצב יורם הלוי לתפקיד המפכ"ל. גם בסיבוב הקודם וגם כעת - אותם אנשים עושים את זה. האנשים האלו יושבים במקומות הכי רגישים באגף חקירות ומודיעין ולה"ב 433. זה לא שוטר או יס"מניק. לפני יותר משלוש שנים כאשר כהונת המפכ"ל הקודם עמדה לפני סיום, התקיימה פגישה של מפקדים בלה"ב 433 ונאמר בלי שום חשש שיורם הלוי לא יהיה מפכ"ל".