ח"כ ד"ר ענת ברקו
ח"כ ד"ר ענת ברקוצילום: ערוץ 7

ח"כ ענת ברקו (ליכוד) שלחה שבוע שעבר בקשה ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין בבקשה לקיים דיון מהיר בנושא האנרכיסטים.

בראש מכתב הפניה כתבה ברקו "מספיק עם הפרות הסדר של אנרכיסטים הפוגעים בביטחון ובלגיטימציה של מדינת ישראל!".

בקשת הדיון המהיר מצטרפת לנאומה של ברקו בכנסת לאחר פציעת שלושה לוחמי מג"ב סמוך לכפר נעלין בבנימין בחודש שעבר, ולמכתבה לח"כ אבי דיכטר, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, לקיים דיון בנושא.

במכתב הפניה הסבירה ברקו כי "אנרכיסטים קיצוניים מגיעים מידי שבוע למוקדי העימות עם כוחות הביטחון באיו"ש. הם מלבים את השטח ושותפים לחסימות צירים והפרות סדר אלימות. פעילים קיצוניים אלו צועדים בראש המתפרעים, תוך גרימת פגיעה פיזית של ממש בחיילי צה"ל".

בבקשתה ציינה ברקו את המחקר שערך ארגון 'עד כאן', בו נחשף כי גורמים קיצוניים ישראליים פועלים בשיתוף פעולה עם גורמים פלסטיניים על בסיס שבועי כנגד כוחות הביטחון, באזורים נבי צאלח, נעלין, קדום ועוד.

עוד פורט בבקשה כי תיעוד 'עד כאן' הראה שלאנרכיסטים דפוסי פעולה קבועים, בהם: עידוד ודרבון פעילים פלסטינים להתעמת עם כוחות הביטחון, צעדה בראש המתפרעים, חסימה באמצעות סלעים כבדים את דרכם של כלי הרכב של כוחות הביטחון, עידוד פגיעות פיזיות בלוחמי צה"ל ושוטרי מג"ב ופגיעה חוזרת ונשנית ביכולתם של כוחות הביטחון לתת מענה בפעולות מבצעיות.

במעשים אלה, טענה ברקו, מבצעים חברי ארגון 'אנרכיסטים נגד הגדר' עבירות פליליות, עבירות נזיקין ואף עבירות מס במסגרת איסוף תרומות לארגון. עוד נטען במכתב כי המדיניות הקיימת מתפרשת כחוסר אונים של מדינת ישראל. המכתב מסתיים בבקשה לדון במהירות בנושא, על מנת לתת כלים אפקטיביים לחיילים בשטח להתמודד עם הסיטואציות האלימות והמתוקשרות.

בנוסף למכתב, לפני כשבועיים נאמה ברקו בכנסת בעקבות פציעתם של שלושה לוחמי מג"ב בהפגנת יום שישי בכפר נעלין בבנימין. בנאומה הסבירה ברקו על תופעת האנרכיסטים הישראליים אשר "יוצאים מתל אביב, לבילוי השבועי שלהם בימי שישי, משלמים שכר לפורעים פלסטינים במוקדי חיכוך, חלק על גדר הביטחון חלק לא, על הדרך פוגעים בחיילים ופוגעים באזרחים". עוד סיפרה ברקו על מ"פ שאיבד עין מאבן שנזרקה לעברו בהפגנה כזו. " צריך לשים סוף לתופעה צריך לשים סוף לאנרכיסטים, זאת חלק מתופעת מצפן הידועה לשמצה, יש לשים לזה סוף" אמרה ברקו.

מעשיה של ח"כ ברקו מגיעים בעקבות חומרים שהועברו אליה על ידי ארגון 'עד כאן', ובהם דו"ח מפורט על ארגון 'אנרכיסטים נגד הגדר', הכולל תיאור של הפעילים בו ושל דרכי האכיפה העומדות בפני רשויות המדינה. בנוסף, שלח הארגון מכתב לאלוף פיקוד המרכז ולשר הביטחון, בו צוין כי הפעילים הללו מבצעים שורת עבירות פליליות, כגון: השתתפות בהפגנות אלימות, הסגרת תושבים לביטחון המסכל הפלסטיני, כניסה לאזורים אסורים על פי הנחיית כוחות הביטחון, השגת גבול, כניסה לשטחי A, ועוד, ובכך מתסיסים את השטח. במכתב צוינו שמות האנרכיסטים, האכיפה הבררנית המתבצעת כלפיהם והעובדה כי לארגון יש חומרים נוספים שיועברו לאלוף לפי הצורך.

גלעד אך מנכ"ל הארגון מסר "מזה כ-15 שנים פועלים גורמים קיצוניים ישראלים ובינלאומיים לתקיפה ופציעה של חיילי צה"ל, תוך טענה הזויה שבדרך זו הם פועלים להגנה על זכויות אדם. מסיבות שאינן ברורות, רשויות האכיפה בישראל אינן מטפלות בתופעה זו ומעניקות חסינות בפועל לאותם גורמים אלימים על חשבון חיילי צה"ל.

המכתבים ששלחנו לשר הביטחון ולאלוף פיקוד המרכז בבקשה להרחיק את פעילי 'זכויות האדם' שמתסיסים את השטח נענו בהתעלמות מוחלטת. גם עצומה עליה חתומים מאות חיילים וקצינים לא הצליחה לגרור תגובה מצד הגורמים המחליטים. הגיע הזמן ששר הביטחון יתערב ויפעל להגנה על חיילי צה"ל שידיהם קשורות מול האנרכיסטים, לטובת כל הנמצאים באזור" הוסיף אך.