חייזרים שלחו מרגלים אחרינו?

גוף שמימי שחדר למערכת השמש שלנו העלה הערכות לפיהן מדובר במעיל שליח-מרגל ששיגרו חייזרים להתחקות אחרינו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ה' בכסלו תשע"ט

שלחו שגריר?
שלחו שגריר?
ISTOCK

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הפיזיקאי פרופ' אשר יהלום, סגן דיקן הפקולטה להנדסה באוניברסיטת אריאל, על מחקרם של ראש המחלקה לאסטרונומיה של אוניברסיטת הרווארד, פרופ' אבי לייב, ושמואל ביאלי, פוסט־דוקטורנט ועמית מחקר באוניברסיטה (פורסם בכתב העת "The Astrophysical Journal Letters") אודות הסיכוי שעצם שמימי שנכנס לפני שנה למערכת השמש הוא למעשה מעין שליח-מרגל של תרבות חייזרית כלשהי המבקשת להתחקות אחר תרבותנו שלנו.

בראשית הדברים שאלנו מה משך את תשומת ליבם של החוקרים באותו גוף שמימי עלום. "למיטב הבנתי הגוף הזה עשה תנועות מוזרות שאנשים טענו שהוא חייב להיות גוף מלאכותי שנע במסלול טבעי. יש מי שחולקים על הדבר הזה. בכל אופן אני מציין שאותם "חייזרים" שאולי שלחו את זה צריכים לחיות הרבה מאוד שנים כי אם ניקח לדוגמא את המרחק בינינו לבין למערכת השמש הקרובה ביותר, אלפא קאונטארי, זה 4.3 שנות אור. אנחנו בכדור הארץ נמצאים במרחק של 8 דקות אור ושניית אור זה 300 מיליון מטר, כך שמדובר במרחקים לא זניחים".

לדברי הפרופ' יהלום חישוב פשוט מביא למסקנה שהגוף המדובר היה צריך לעשות מסלול של כ-15,000 שנים בהנחה שמהירותו קבועה כדי שיגיע עד אלינו. ואולי, שאלנו, קצב ההתקדמות של אותם חייזרים גדול בהרבה מזה המוכר לנו? "ראשית, הכול יכול להיות. לא נתיימר לומר שאנחנו יודעים כל דבר, אבל יש כמה דברים שאנחנו חושבים שאנחנו יודעים, לדוגמא שיש מהירות עליונה בטבע שנובעת ממבנה מרחב הזמן וזו מהירות האור שכאמור היא 300 מיליון מטר לשניה וזו מעין מהירות עליונה. במאיצים אנחנו מביאים חלקיקים קרוב מאוד למהירות הזו, אבל זה מדובר באלקטרונים ולא בגופים גדולים. להביא גופים גדולים למהירויות הללו זה דורש אנרגיות עצומות והיום אין לנו יכולת כזו, ואנחנו אפילו לא יכולים לחשוב על ייצור אנרגיות כאלה כדי לקבל מהירות הקרובה למהירות האור".

מוסיף פרופ' יהלום ומבהיר כי לו היה הגוף המדובר נע מאלפא קאונטרי במהירות האור המסע היה אורך לו 4.3 שנות אור, זאת כאשר עד כה אין שום ראיה לכך שיש חיים, ובוודאי שלא חיים תבוניים, על אלפא קאונטארי.

עד כמה הטענה שאכן מדובר בגוף ריגול חייזרי מגיעה מגורמים רציניים ולא מפנטזיונרים? "ניתן לומר שזו יותר השערה שמבוססת על התנהגות הגוף הזה ולא מעבר לכך. אין לכך שום ראיה. מישהו חשב כך מסיבותיו הוא ויש גם סיבות שלא לחשוב כך".

פרופ' יהלום מציין עם זאת כי גוף שכזה הנכנס למערכת השמש ומבצע תנועות מוזרות הוא נדיר: "זו תופעה יחידאית, כנראה, אבל יש לה הסברים שלא קשורים לתרבויות חייזריות. ניתן להסביר את זה בחישובים שונים עם חוקי הגרביטציה ומשוואות התנועה ללא צורך בהנעה פנימית מיוחדת".