די "להקיש בגג"

האלוף במיל' עמוס ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי: ''שיטת ההקש בגג לא נכונה - לא מודיעים מראש לאויב שיתפנה ממפקדותיו''.

עמוס ידלין , ה' בכסלו תשע"ט

פגיעת רקטה באשקלון
פגיעת רקטה באשקלון
צילום: אביב הרץ/TPS

בהתכנס הקבינט הבוקר חייבים להיות מולו שלושת היעדים האסטרטגיים הבאים – החזרת השקט לרצועה דרך שיקום ההרתעה של ישראל, חזרה למסלול הסדרה שימנע משבר הומניטרי ופירוז הרצועה או לפחות מניעת התעצמות החמאס. בעת הזאת היעד הראשון צריך להוביל.

הטענה שבפנינו רק שתי ברירות ״הסדרה או כיבוש עזה״ איננה נכונה. יש חלופה שלישית : ישראל צריכה לפגוע קשות בזרוע הצבאית של החמאס ולא לפעול בכללים המשחקים לידי החמאס ומונעים פגיעה משמעותית בו.

על ישראל ליזום, להפתיע, לפעול מעבר לציפיות האויב. אנו רואים שלמרות תקיפות ח"א – לא מושג היעד האסטרטגי של שיקום ההרתעה. כללי הלחימה הצודקת מאפשרים פגיעה קשה יותר בשלטון ובזרוע הצבאית של החמאס.

ישראל תוקפת ביממה האחרונה בשיטה לא מתאימה – ״הקש בגג״ . פגיעה קשה בזרוע הצבאית של חמאס זו פגיעה במפקדים הבכירים, במקלטים בהם הם מסתתרים ובפעילים. במלחמה לא מודיעים מראש לאויב שיתפנה ממפקדותיו.

יש לפעול בכדי להימנע ככל הניתן מפגיעה בבלתי מעורבים אבל במלחמה יהיו גם נפגעים כאלה ודמם על ראשם של מנהיגי חמאס שמשתמשים בהם כמגן אנושי.

מלוא הערכה ללוחמי כיפת ברזל ולאנשי פיקוד העורף ומעל לכל לאזרחים בעוטף עזה ובאשקלון. אך מערכה מכריעים ביוזמה ובמהלומה על האויב ולא בהגנה. רק אחרי שיקום ההרתעה ע״י מכה קשה מאד לחמאס הצבאי נוכל לחזור למסלול הסדרה יציב ואולי גם למהלך מדיני.