מי יכול לקבל את הביטוח?

בימינו ישנה פוליסת ביטוח מיוחדת אשר מבטיחה כי העוסקים במקצועות החופשיים לא יישארו לבד במערכה כאשר יופנו נגדם תביעות.

תגיות: ביטוח
תוכן שיווקי , ה' בכסלו תשע"ט

מי יכול לקבל את הביטוח?-ערוץ 7
ביטוח לעבודה
צילום: ISTOCK

בעולמנו המודרני כל עובד זכאי לביטוח מפני פגיעות. אך בעוד העובד השכיר מבוטח על ידי המעסיק ו"מוגן" על ידו במקרה של פגיעות נגד החברה, הרי שהעוסקים במקצועות החופשיים צריכים לדאוג לביטוח משל עצמם במקרים שבהם ירצו לתבוע אותם על הפרת זכויות כלשהי.

בימינו ישנה פוליסת ביטוח מיוחדת אשר מבטיחה כי העוסקים במקצועות החופשיים לא יישארו לבד במערכה כאשר יופנו נגדם תביעות.

אז מי יכול לקבל את הביטוח?

את הביטוח לאחריות מקצועית זכאים לקבל עצמאיים העוסקים במקצועות חופשיים דוגמת עורכי דין, ברוקרים, רופאים, אדריכלים, מוזיקאים, קוסמטיקאיות או חשמלאים. בעלי מקצועות אלה זקוקים להגנה משפטית על כל צרה שלא תבוא, הגנה המתבטאת בחתימה על ביטוח אחריות מקצועית. כמו כן, ביטוח האחריות המקצועית מתחלק לכמה סוגים, על מנת להתאים את סעיפי הפוליסה לעיסוק של בעל המקצוע. כך, פוליסה של רופא שיניים עשויה להיות שונה מפוליסה של קוסמטיקאית.

ביטוח אחריות מקצועית – איך זה עובד?

פוליסת ביטוח אחריות מקצועית מגנה על העצמאיים מפני תביעות צד שלישי בעבור כשל בשירות או נזק כלשהו אשר נגרם ללקוח. פוליסה זו תקפה למקרים של השמטה, טעות אנוש או רשלנות מקצועית. מעבר לכך, באפשרותה של הפוליסה לכסות מקרי ביטוח באופן רטרואקטיבי, בהתאם להסכם המתבצע מראש בין המבוטח לבין חברת הביטוח.

המרכיבים העיקריים של הביטוח

אם אתם מעוניינים להצטרף לביטוח אחריות מקצועית, כדאי לדעת שהוא מורכב מ-3 סעיפים עיקריים:

הגובה של פרמיית הביטוח – סך התשלום שמשלם המבוטח עבור פוליסת הביטוח שלו. השתתפות עצמית בגין נזקים – זהו הסכום המקסימלי שאותו משלם המבוטח במקרה של תביעה נגדו. כלומר, ההשתתפות העצמית שלו בנוסף לכיסוי שהוא מקבל מפוליסת הביטוח. כיסוי רטרואקטיבי – כיסוי עבור תביעות שהוגשו נגד המבוטח לפני תחילת הביטוח. במקרה זה, הכיסוי של הביטוח לא חל על מקרים שהובאו לידיעתו של הסוכן בשעה שבה נרכש הביטוח.

על אילו כיסויים אתם משלמים?

ביטוח אחריות מקצועית מכסה מגוון רחב של מקרים. כך לדוגמה, הוא יכול לכסות את ההוצאות המשפטיות הנגרמות למבוטח עקב תביעות מצד הלקוח בעקבות רשלנות מקצועית. כמו כן, הביטוח כולל כיסוי רפואי במקרה של אובדן כושר העבודה או מחלה.

מנגד, הפוליסה אינה כוללת חבויות שונות כמו ביטוח לאומי, חבות בגין נזקי גוף, חבות מעבידים או ביטוח רכב חובה. ולבסוף, חשוב לזכור שלפוליסה יש תוקף. היא יכולה להגן על המבוטח בתנאי שהתביעה התרחשה בעת תקופת הביטוח או במהלך התקופה הרטרואקטיבית כפי שסוכם במסגרת החתימה על החוזה.

בוחרים את חברת הביטוח

לאחר שהבנו את חשיבותו של ביטוח אחריות מקצועית, חשוב לבחור את החברה שתספק את הביטוח. מומלץ לבחור בחברה מקצועית שיש לה ניסיון רב בתחום הביטוחים. חברה כזו מכירה את כל הסעיפים בחוק ותדע להתאים עבורכם את הביטוח הנכון. כדאי לאסוף המלצות על החברה שאתם מתכוונים לפנות אליה, על מנת לבצע את הבחירה הנכונה ביותר. כמו כן, מומלץ לקבוע פגישה ראשונית עם סוכן הביטוח על מנת לראות לאן היא מתקדמת. במהלך הפגישה תוכלו לבחון אם הסוכן קשוב לכם ואם נוצרת ביניכם כימיה טובה.

לסיכום, השינויים המהירים בשוק המודרני שלנו מחייבים את בעלי המקצועות החופשיים לעמוד עם היד על הדופק ולעקוב אחר כל הוצאה שלהם. ואם לא די בכך, הרי שהם חשופים לתביעות משפטיות אף יותר מבעבר, עקב הגישה המהירה והקלה שיש ללקוחות למידע הדיגיטלי. במצב זה חשוב שתהיה לבעלי העסקים העצמאיים פוליסת ביטוח אשר תוכל להגן עליהם מפני הוצאות כלכליות בלתי צפויות הנגרמות מתביעות.