בג"ץ: "העותרת מתעברת על ריב לא לה"

שופטי בג"ץ עמית, סולברג ומינץ דחו את עתירת התנועה לאיכות השלטון שדרשה לשלול את סמכויות שר הפנים בנוגע לבחירות המקומיות בירושלים

שלמה פיוטרקובסקי , ה' בכסלו תשע"ט

ריב לא לו. יו"ר התנועה לאיכות השלטון ובא כוחה, עו"ד אליעד שרגא
ריב לא לו. יו"ר התנועה לאיכות השלטון ובא כוחה, עו"ד אליעד שרגא
צילום: יח"צ

שופטי בית המשפט העליון, יצחק עמית, נועם סולברג ודוד מינץ דחו בצהריים (שלישי) את העתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון בנוגע לשר הפנים אריה דרעי.

בעתירה דרשה התנועה לשלול את סמכויות שר הפנים בנוגע לבחירות המקומיות לירושלים, בעקבות התבטאותו של השר דרעי בנוגע לבחירות בבירה, לפיה "השטן הוציא צו 8", שכוונה להתמודדות על ראשות העיר בין המועמד הנתמך על ידי ש"ס, משה ליאון, ובין המועמד המתחרה עופר ברקוביץ'.

בצעד נדיר קבעו השופטים כי בנושא הזה לא עומדת לתנועה לאיכות השלטון זכות עמידה כעותר ציבורי, בשעה שהמועמד הנפגע כביכול, עופר ברקוביץ', בחר שלא להגיש עתירה לבג"ץ.

"יש טעם בטענת המשיבים כי בהינתן שהמועמד המתחרה, מר עופר ברקוביץ', בחר שלא לעתור לבית המשפט בנושא זה, אין להידרש לעתירה דנן המוגשת על ידי עותר ציבורי, המבקש להתעבר על ריב לא לו", קבעו השופטים.

השופטים אף הוסיפו, "בנסיבות המקרה דנן, טעם זה אף מקבל משנה תוקף, בהתחשב בכך שבא כוחו של ברקוביץ' אכן פנה בבקשה להעביר את סמכויות שר הפנים בנושא הבחירות בירושלים לשר אחר, ובקשתו נדחתה, וחרף זאת הוא לא ראה לנכון לעתור בנושא לבית המשפט".

יש לציין כי טעם נוסף לדחיית העתירה היה השיהוי בהגשתה, שלא אפשר לבצע את הליך העברת הסמכויות בממשלה ובכנסת בזמן הקצר שנותר.