אושר קיצוץ רוחבי לטובת שכר השוטרים

שכר השוטרים והסוהרים וכן הפנסיה של גמלאי המשטרה ושב"ס יעודכנו בהתאם לפסיקת בית הדין לעבודה. במקביל אושר קיצוץ רוחבי בתקציב.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' בכסלו תשע"ט

אושר קיצוץ רוחבי לטובת שכר השוטרים-ערוץ 7
ישיבת הממשלה הבוקר
צילום: חזקי ברוך

הממשלה אישרה בצהריים (ראשון) את הצעת ההחלטה לקיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה לצורך מימון הסכם השכר והפנסיות לשוטרים, לסוהרים ולגמלאי המשטרה ושב"ס.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההחלטה ואמר, "הממשלה אישרה היום שתי החלטות חשובות. האחת מתקנת 'היעדר קביעות וביטחון תעסוקתי' אצל משרתי מערכת הביטחון".

לדבריו, "זוהי בשורה לשוטרים, לגמלאי המשטרה, השב"ס, השב"כ והמוסד, המשרתים במסירות את ביטחון המדינה. זוהי בשורה שהם ייחלו לה שנים רבות. החלטה זו הוגשה לממשלה יחד עם שרי האוצר והשר לביטחון פנים".

"ההחלטה השנייה החשובה היא שריון מקור תקציבי לחבילת סיוע לשדרות וליישובי עוטף עזה, כפי שהבטחתי יחד עם שר האוצר ושר הפנים, בפגישתנו עם ראשי רשויות מעוטף עזה ביום חמישי האחרון. היישובים הללו עומדים בחזית ואנו תומכים בהם", הוסיף נתניהו.

סוגיית שכר אנשי כוחות הביטחון, משטרה שב"ס, מוסד ושב"כ נוצרה בעקבות מתן תוספת שכר למשרתי הקבע בצה"ל, בלי שזו ניתנה למשרתי יתר הגופים הביטחוניים ששכרם צמוד על פי החלטת ממשלה לשכר המשרתים בצה"ל.

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי יש לגבש מתווה להחזרת השכר שנשלל ממשרתי כוחות הביטחון האחרים, ובעקבות כך התקבלה החלטת הממשלה בסוגייה.

השר משה כחלון אמר לאחר ההצבעה, "ההכרעה שהבאנו היום שמה סוף לגרירת הרגליים שנמשכה 13 שנים. קיבלנו החלטה היסטורית שעושה צדק עם השוטרים וגמלאי כוחות הביטחון שהקריבו במשך כל חייהם למען בטחון המדינה ושמירת החוק."

השר גלעד ארדן אמר, "אני גאה לעמוד היום, פעם נוספת, בחזית המאבק למען זכויותיהם של השוטרים, הסוהרים והגמלאים. אחרי כחודשיים של מו"מ אינטנסיבי ולאחר 13 שנה של הלנת שכר, אישרה היום הממשלה את ההחלטה הצודקת והמתחייבת להשוות את תנאיהם לתנאי משרתי הקבע".

לדבריו, "מדובר בתיקון עוול היסטורי שלא היה לו כל הצדקה. החלטות ממשלה מאז שנות השבעים מחייבות את הצמדת שכר השוטרים והסוהרים לשכר משרתי הקבע ושלוש ערכאות שונות בבית הדין לעבודה הכירו בכך. וויתרנו על תשלומים משמעותיים: הריבית, ההצמדה והלנת השכר על חוב של 13 שנים שלא שולם והסכמנו על פריסת החוב ל- 17 שנה".

"הניסיון לצייר יישום וביצוע של החלטת ממשלה ופסק דין של בית המשפט, כאילו ומדובר בשיקול פוליטי כזה או אחר, לעתים תוך זלזול בוטה ופסול בציבור של עשרות אלפי שוטרים וגימלאים המשרתים ומגנים מזה עשרות שנים על אזרחי ישראל, הוא מכוער ולא ראוי", הוסיף.

סגן שר האוצר איציק כהן, שניהל את המו"מ מטעם משרד האוצר אמר "ההירתמות של כלל הגורמים לבצע את התיקון לעוול שנעשה לשוטרים ולסוהרים אפשרה להעביר את ההחלטה החשובה הזו בממשלה. אני מודה לכלל השותפים להחלטה הזו שלא היתה פשוטה לאף אחד מן הצדדים".

סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן, תקף את ההחלטה, "מדובר בהחלטה חמורה שתפגע אנושות בבריאות אזרחי ישראל. מחיתי נחרצות בפני רה”מ והשרים על הקיצוץ הצפוי והבהרתי כי זה עלול להביא להרס מערכת הבריאות בישראל".

לדבריו, "הקיצוץ הצפוי, הגדול ביותר בשנים האחרונות, יביא לפגיעה עד כדי ביטול של התכניות שנועדו להבטיח טיפול נאות באוכלוסיה. ביניהם - התכנית להורדת העומסים בחדרי המיון, התכנית לצמצום הזיהומים, התכנית לשיפור השירות בפגיות, קיצור תורים בהתפתחות הילד ועוד".

"הבהרתי לראש הממשלה כי צרכי הבריאות של אזרחי ישראל הולכים ועולים, לצד העלייה בתחלואת החורף שהחלה והצורך להתמודד גם עם הסיכונים להתפרצויות בתחלואת חצבת ושפעת. אני שב וקורא לשר האוצר ולראש הממשלה להחריג את צרכי הבריאות מחרב הקיצוץ התקציבי ואף להביא להגדלת התקציב לבריאות", הוסיף ליצמן.

שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל הצטרף למתקפה, "זוהי חרפה. הקיצוץ המאסיבי במשרד החקלאות יפגע קשות בענף החקלאות. ההצעה הוגשה כמה רגעים לפני כניסת שבת ולא היה לנו כל אפשרות להיערך. בישיבת הממשלה הסברתי כי גם כאן הופכים את החקלאים לשק החבטות לאחר שחוו קיצוץ במים לחקלאות. כל גזרה כזו תפגע בחקלאים הישראלים ותוכניות החיזוק השונות שישנם במשרד לטובת החקלאים".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי אמר, "ממשלה שמקצצת 'קיצוץ רוחבי' לכולם, בלי סדר עדיפויות, זאת ממשלה שאפשר להחליף אותה במחשבון קסיו. אפשר לשנות את זה. להקים ממשלה אמיצה, שקובעת סדר עדיפויות ושמה בראשו את החיים עצמם, מזהה את הבעיות ומטפלת בהן".