"מדבקות" ניאו נאציות – בוואטסאפ

פעילים ניאו נאצים יוצרים ומפיצים "מדבקות" ניאו נאציות באפליקצייה. "הפורום היהודי לדמוקרטיה" פנה לפייסבוק בדרישה לעצור את הפצתן.

ניסן צור , י' בכסלו תשע"ט

בין ה"מדבקות" שהופצו
בין ה"מדבקות" שהופצו
צילום מסך: "הפורום היהודי לדמוקרטיה"

כך מנצלים פעילים ניאו נאציים את אפליקציית המסרים "וואטסאפ" על מנת לייצר ולהפיץ מדבקות ניאו נאציות.

בחודשים האחרונים השיקה וואטסאפ את האפשרות עבור משתמשי האפליקציה לייצר "מדבקות" בעצמם ולשלוח אותם למשתמשים אחרים.

פעילים ניאו נאציים בגרמניה ניצלו את האפליקציה החדשה על מנת לייצר עשרות מדבקות ניאו נאציות המציגות את היטלר, צלבי קרס, הסיסמה "הייל היטלר", מדי אס.אס וסמלים נאציים נוספים, ולהפיץ אותם כמדבקות דרך הוואטסאפ לפעילים ניאו נאציים נוספים ברחבי העולם.

בעקבות הפצת המדבקות הניאו נאציות פנה הארגון היהודי-גרמני "הפורום היהודי לדמוקרטיה" אל ראשי חברת פייסבוק, בעלת השליטה באפליקציית המסרים וואטסאפ, בדרישה להתערב ולעצור את יצירת והפצת המדבקות הניאו נאציות.

"מיד לאחר שוואטסאפ איפשרה לייצר ולהשתמש במדבקות, פעילי ימין קיצוני וניאו נאצים החלו להציף את השיחות הקבוצתיות שלהם בסמלי שנאה נאציים" כתבו ראשי "הפורום היהודי לדמוקרטיה" בחשבון הטוויטר של הארגון, לצד תמונות רבות של מדבקות ניאו נאציות.

ראשי וואטסאפ אישרו לעיתון הגרמני "בילד" כי הם אכן קיבלו את התלונה מצד הארגון היהודי ומתכוונים לפעול על מנת למנוע את המשך יצירת המדבקות הנאציות והפצתן דרך אפליקציית המסרים המיידיים.

"המדבקות האנטישמיות האלו אינו מקובלות ואנו לא רוצים אותם בוואטסאפ. אנו מגנים החריפות את השנאה הזו. אם משתמשים יקבלו מדבקות עם תוכן לא חוקי, אנו מבקשים מהם לדווח על כך. אנו נפעל בהתאם לחוק נגד כך, עד כדי חסימת החשבונות מהם המדבקות נשלחו" אמר דובר וואטסאפ ל"בילד" הגרמני.

החוק הגרמני אוסר את "עידוד והפצת הניאו נאציזם" ובכלל זאת גם את הצגתם או הפצתם של סמלים נאציים, ומטיל עונשי מאסר בפועל על מי שיורשע בכך. עם זאת, קיים קושי מצד רשויות אכיפת החוק בגרמניה על אכיפת החוק על משתמשי וואטסאפ. על פי דיווח ב"בילד", בשנת 2016 התרחש מקרה דומה בו יצרו פעילים ניאו נאציים ופעילי ימין קיצוני מדבקות עם סמלים נאציים, כאשר חוות הדעת של משרד המשפטים הגרמני היתה כי הגשת כתב אישום בגין עבירה פלילית אפשרית רק במידה והסמלים הופצו ברשת הוואטסאפ על ידי אותם פעילים.