אילוסטרציה
אילוסטרציהIstock

לקראת יום הילד הבינלאומי שיחול בהמשך השבוע שוחחנו עם איילה כהן, רכזת השמות אומנה בעמותת 'אור שלום', על הקושי במציאת משפחות אומנה עבור אחים, לעיתים תאומים ואף שלישיות שבהיעדר משפחות המסוגלות לקלוט אותם יחד נאלצים להיפרד זה מזה.

"כאשר ילד בסיכון מוצא מהבית הוא מאבד את הדברים מוכרים לו בעולמו והחוויה קשה, וכשיש לו אח או אחות והם יוצאים יחד מהבית זה יכול להקל עליהם", אומר כהן ומוסיפה כי הקליטה של שני אחים או שלושה במשפחה מסייעת גם למשפחות הקולטות "כי הילדים משמשים עוגן אחד לשני וזה מקל על ההתנהלות שלהם במשפחה האומנת".

לטעמה של כהן "משפחה שאוהבת ילדים ומוכנה לפתוח את הלב ואת הבית לילדים שעברו דברים לא פשוטים, יכולה בעזרתנו לגדל גם אחים. אנחנו נותנים את התמיכה המקצועית ומשרד הרווחה משקיע כספים רבים כדי לסייע למשפחות הללו. הן לא עושות את זה לבד".

בעמותת 'אור שלום' ממתינים למשפחות אומנה ארבעים ילדים ומתוכם תשעה זוגות אחים. "זה מספר מאוד גדול וקושי גדול שלנו במציאת משפחות. אנחנו מקווים שיום הילד יעזור למשפחות לפתוח את הבית ואנחנו נעזור להם לקלוט אחים".

כהן מספרת על מהלכי ההתאמה בין המשפחות לילדים: "בתהליך הבדיקה אנחנו נפגשים גם באופן קבוצתי וגם באופן פרטני עם כל משפחה שמעוניינת לבדוק את האפשרות, וכל משפחה בודקת את הקליטה המתאימה לה, ילד אחד או אחים, גיל, עיתוי, מין וכו'. חשוב שמשפחות עוברות קורס באור שלום יחד עם הילדים הביולוגיים שלהם, כך שהדבר לא יהיה בהפתעה, בעיתוי לא נכון או ללא הכנה".

באשר לאחים הקולטים מספרת כהן כי אלה דווקא מגלים לא פעם קלות יתר בקליטת הילדים למשפחותיהם. לדבריה אמנם יתכן וקיים חשש אצל משפחות מיצירת קבוצות בין האחים במשפחה המתרחבת, אך בפועל "הניסיון שלנו ומה שהמשפחות מספרות הוא שהאחים נכנסים לקבוצת הילדים בצורה די חלקה. יש חוויית אחים שמתנהלת בצורה מאוד חלקה וזורמת יותר מאשר בכניסת ילד לפנימיות או במקרים של הפרדת אחים וכניסה לבד למשפחה".

על השתתפות משרד הרווחה במאמץ הכלכלי של המשפחות אומרת כהן כי המשרד "משקיע הרבה מאוד כסף, כדי שהאומנה לא תהפוך לנטל כלכלי. ברור לנו שכל משפחה היום נאבקת לפעמים ואומנה לא צריכה להוות נטל. כל משפחה מקבלת סכום חודשי קבוע לכל ילד למימון הוצאות שוטפות. מעבר לזה יש עזרה על הוצאות גדולות. אלו סכומים שהמשפחה צריכה להשקיע ברווחתו של הילד. לא פחות חשוב הוא הליווי המקצועי. כל משפחה מקבלת מנחת אומנה שהיא מומחית בתחום הזה, מלווה את המשפחה בכל קושי ובכל שאלה שמתעוררת".

לקראת תום דבריה מספרת כהן כי החיים במשפחת אומנה כאח מניבה לא פעם משפחות המשך, כלומר שהורים במשפחות אומנה מתבררים ככאלה שגדלו כאחים קולטים במשפחות אומנה, "כלומר זו חוויה מאוד משמעותית של נתינה, חושפת ילדים לערכים של נתינה, ואנשים בבגרותם חוזרים אליה".

משפחות המעוניינות להיות משפחות אומנה מוזמנות לפנות לעמותת "אור שלום" בטלפון 03-5417000 או במייל [email protected]