רוני דניאל, רונן מנליס ואלון בן דוד
רוני דניאל, רונן מנליס ואלון בן דודצילום: יניב כהן

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, השתתף בפאנל לסיכום כהונת הרמטכ''ל רא''ל גדי איזנקוט שנערך בכנס אילת לעיתונות.

בפתח הדברים, מנליס הציג חלק מאתגרי הביטחון של ישראל: "האיומים על מדינת ישראל קיימים בכל השעות. ההתבססות האיראנית בסוריה, הניסיונות של ארגון חיזבאללה ליצר נשק מדויק. חמאס, הג'יהאד ושאר הארגונים הסוררים בעזה וגם האיומים מגזרת איו"ש".

"קורים כל הזמן דברים", אמר מנליס. ''אחד מהם קשור בהתבססות האיראנית בסוריה. הניסיונות שלהם לא נרגעו והאתגר נהיה שם הרבה יותר גדול לאחר נפילת המטוס הרוסי על ידי הסורים עצמם. בלבנון הניסיון של חיזבאללה ליצר נשק מדויק עדיין קיים. בעזה עדיין אנחנו משלימים את בניית המכשול. כל אלו מהווים אתגרי הביטחון של מדינת ישראל".

דובר צה''ל התייחס לתקיפות צה''ל ברצועת עזה בשבוע שעבר, "מי שאומר שהפעולה של צה"ל בשבוע שעבר הייתה רופסת, פשוט לא מבין. רוב אזרחי ישראל פשוט לא מכירים את הפרטים. הפעולה התחילה ביום א' במבצע מסווג מאד שכלל חילוץ הרואי, כשבתוכו הפעלנו עוצמת אש שנפלה על החמאס בהפתעה גמורה.

"לאחר מכן תקפנו 160 מטרות ונהרגו 20 מחבלים. אני מבין שהצפייה הייתה שנצא למבצע קרקעי אבל הדבר האחרון שאפשר לומר זה שהפעלת הכוח הייתה רופסת".

העיתונאי יואב לימור טען בפנאל כי "יש פער בין מה שדובר צה"ל אומר לבין איך שהציבור תופס את הדברים".

ח''כ חיים ילין העיר "אני שומע את הבומים בין שני הצדדים ומקבל את עמדתך שלא מדובר במבצע רופס אבל כמות הירי של החמאס הפעם הייתה בלתי נתפסת וכתושב האזור אינני מבין איך עדיין הטילים הללו עדיין קיימים. דבר נוסף, אתם- חטיבת דובר צה"ל, לא הדוברות של ממשלת ישראל וזאת הבעיה כי רק אתם הגנתם וייצגתם את הממשלה. אני לא חושב שבדמוקרטיה דובר צה"ל צריך לייצג את מדינת ישראל".

רונן מנליס אמר בהמשך, "אני אומר לכם שאין לכם מושג מה נתקף ברצועת עזה. תקפנו למעלה מ-160 מטרות. לא דיונות ולא מבנים ריקים. אם הייתם שואלים את סינואר מה הוא חושב על זה, הייתם מקבלים תשובה אחרת. התקיפה שלנו הייתה בלתי נתפסת בצד השני. יש להסתכל על עזה בפרספקטיבה של שלוש מדרגות זמן: הראשונה, ב-4 שנים האחרונות שהן השקטות שידע העוטף, כאשר במהלכן חיסלנו את פרויקט המנהור של חמאס והכנו מגוון רחב של תוכניות להמשך. לכן מה שקרה השבוע, לא קשור למטרות של צה"ל.

"הפרספקטיבה השנייה היא של 8 החודשים האחרונים, וצריך לזכור שצה"ל עומד על הגדר ומונע חציה המונית. השלישית היא של השבוע האחרון שבו צה"ל עמד מול כל המטרות שציינתי קודם".

יואב לימור העיר כי "עדיין יש פער מאד עמוק בין איך שהציבור רואה זאת לבין דובר צה"ל". דובר צה''ל מנליס הדגיש: "לבי יוצא אל תושבי העוטף, צה"ל נמצא יחד עם תושבי העוטף ואנחנו מבצעים את המשימות".

לדברי מנליס, ''העובדה שאנחנו לא מביאים לידיעת הציבור את רב הפעולות, נותנת לנו להמשיך לפעול. איזנקוט הוא הרמטכ"ל הראשון של מדינת ישראל שפועל ישירות מול איראן. המבצע שקרה ביום ראשון שעבר בעזה, הוא אחד מני רבים. איננו מאוהבים במב"מ, אלא מפעילים כוח בצורה מושכלת".

יואב לימור סיפר כי "יש רבים שחושבים שהצבא לא אומר אמת, ודובר צה"ל הפך לדובר המדינה גם בהיעדר קולות ממשרד החוץ".

דובר צה''ל השיב כי "אין הודעה אחת שיש בה כוונה לשקר או להסתיר מידע מהציבור. אני חושב שאחד הדברים שקרו בתקופה האחרונה, היא המהירות שבה אנשים רוצים לפרש את המציאות, הדבר הזה יצר קושי לדוברים הרשמיים בזמן הרלוונטי. לא הסתרנו כלל מידע- מכל עשרות האירועים המבצעיים ביום. האופן שבו התקשורת מסקרת בציוצים ולפעמים גם במערכות המסורתיות, הוא לעתים לא מדויק".