המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת
המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת צילום: דוברות המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל

המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת, 105, הושק היום (שני) במעמד מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך, מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים ניצב (בדימוס) משה אדרי, ראש האגף לחקירות ולמודיעין ניצב גדי סיסו, וגורמים בכירים ממשרדי הממשלה השותפים לפרויקט.

המטה הלאומי 105 בהובלת המשרד לביטחון הפנים הוקם כמודל ייחודי מסוגו בעולם ושותפים לו משטרת ישראל, משרד החינוך, משפט המשפטים, משרד הבריאות ומשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

המטה הלאומי הינו מערך אזרחי- משטרתי, הצפוי לתת מענה במישור האכיפה והמניעה, ונועד להבטיח הגנה על ילדים ובני נוער ברחבי הרשת. בתוך כך, יופעל מוקד טלפוני 105, שיפעל 24/7 במהלך כל ימות השבוע ויאויש על ידי גורמי המשטרה והמקצוע הרלוונטיים.

מטה 105 יהווה כתובת לפניות בנושא פגיעה של ילדים ברשת במגוון רחב של נושאים – וביניהם הפצת תכנים פוגעניים, אלימות ובריונות ברשת, סחיטה, פגיעה מינית ובמקרים המעוררים חשש לאובדנות. המטה הלאומי הינו בעל יכולות טכנולוגיות מתקדמות וממשקים עם ספקי תוכן וחברות אינטרנט בארץ ובעולם.

את ההשקה מלווה קמפיין מוסיקלי ייחודי שנועד להעלות את המודעות לסכנות האורבות לילדים ברשת האינטרנט ולהביא לידיעת הציבור את קיומו של המטה הלאומי החדש שהקים המשרד לביטחון הפנים.

לצורך הקמפיין הוקלטה גרסה חדשה של השיר "חדר משלי" של ארקדי דוכין בעיבוד ראפ עדכני בהשתתפות ארקדי דוכין, אגם בוחבוט, איתי לוי, עדן פינס ואדם. השיר נבחר כדי להמחיש את המצב בעידן הנוכחי שבו הפך גם חדרם המוגן לכאורה של הילדים בבית, לזירה בה הם עלולים להיות חשופים לפגיעה.

לכבוד ההשקה כתב ארקדי דוכין בית חדש לשיר העוסק בפגיעה בילדים ונוער ברשת, שמילותיו: "והחדר מנותק, ריק ושחור. הם צחקו כל כך, עד שכיביתי את האור. קו הרשת נחסם, נחצו הגבולות. זה בכלל לא משחק, זה למות או לחיות".

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, אמר כי "המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת שהוקם כפרויקט משותף של המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל ובשת"פ עם משרדי ממשלה נוספים נערך לתת מענה לנפגעים ונפגעות בני נוער וילדים במרחב המקוון. משטרת ישראל עומדת בחזית העשייה לאכיפה ומניעת אלימות מכל סוג והקמת המטה מהווה קפיצת מדרגה בהובלת מאמץ לאומי למניעה ואכיפה בתופעה, מאמץ לו שותפים כל גופי הממשלה הנוגעים בדבר.

''מעתה, מוקד 105 יהווה כתובת למתן שירות וביטחון לקטינים שנפגעו במרחבי המרשתת וכן יינתן דגש רב להסברה ומניעה. מדובר במהלך אחד מני רבים של מענים מותאמים של משטרת ישראל לנדידת הפשיעה לסייבר, עם זאת זהו המהלך היקר, הנרחב ומרובה הממשקים האזרחיים, בשל הרגישות והפגיעות הרבה של קטינים, מאיומים חדשים בעולם הרשתי", כך אלשיך.

מוקד הפניות לציבור שמספרו 105 הינו מוקד לאומי לדיווח, המספק מענה כולל, בין משרדי, לסוגי הפגיעות השונות ברשת כנגד ילדים ונוער. המוקד מאויש על ידי שוטרים בעלי הכשרה ייחודית ואנשי המשרד לביטחון הפנים ולצידם גורמי מקצוע ממשרדי הממשלה השותפים (חינוך, משפטים, בריאות, עבודה, רווחה ושירותים חברתיים).

בתוך כך, ביחידת להב 433 של משטרת ישראל הוקמה יחידת אכיפה ייעודית, המהווה חלק מהמטה הלאומי, ותכליתה לפעול במישור הפלילי כנגד עבריינים הפוגעים בילדים ברשת. לרשות היחידה עומדים אמצעים מודיעיניים וחקירתיים מתקדמים, והיא אף תפעל לחשוף פעילות שיש בה כדי לפגוע בקטינים ברשת בזמן אמת, תוך נוכחות במקומות שונים ברחבי הרשת שאותרו כבעלי פוטנציאל פגיעה משמעותי.

לצד הטיפול בפן הפלילי, המטה ערוך גם לפעול במישור המניעה בקהילה. המטה יפעיל תכניות מניעה בבתי הספר וברשויות המקומיות, בין היתר באמצעות מתנדבים שיוכשרו לכך ע"י המטה הלאומי החדש.