אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: istock

אתר האינטרנט הפופולרי Airbnb המאפשר השכרת דירות נופש ברחבי העולם הודיע היום (שני) כי יסיר את כל הצעות המגורים ביישובים היהודיים ביהודה ושומרון.

לפי הדיווח באתר ''אקסיוס'', מדובר בכ-200 דירות בסך הכל, מעבר לקו הירוק.

Airbnb היה נתון ללחץ של גורמי שמאל לאורך שנים, שדרשו להפסיק להציע את השירות ביישובי יו"ש, וכעת הוא נכנע ללחצים.

"הצוות שלנו התחבט בנושא הזה לאורך זמן ועשינו מאמץ למצוא את הגישה הנכונה", הסבירו בבלוג הרשמי של Airbnb. "בעבר, הבהרנו כי נפעל באזור זה כפי שמותר על פי חוק. עשינו זאת כי אנחנו מאמינים בערכה הרב של תיירות אנשים-לאנשים ורצינו לחבר בין אנשים בכמה שיותר מקומות ברחבי העולם...".

"מאז השקענו זמן רב בלדבר עם מומחים שונים לגבי עניין זה – בהם אלה שמתחו ביקורת על גישתנו הקודמת. כפלטפורמה גלובלית שפועלת ב-191 מדינות ואזורים, וביותר מ-81,000 ערים, עלינו לקחת בחשבון את ההשפעה שלנו ולנהוג באחריות".

אולם, החברה פיתחה מעין שאלון עצמי, באמצעותו היא בודקת את האופן שבו עליה לעבוד ב"שטחים כבושים". בין השאלות: מה דרגת הסיכון לאורחים ולמארחים, והאם פעולת Airbnb במקום "תורמת לסבל אנושי". בהסתמך על השאלון, היא הגיעה למסקנה שהגיעה אליה. "אנו ודאי שאיננו מומחים לגבי המחלוקות ההיסטוריות באזור", הוסיפו בבלוג הרשמי של Airbnb.

כניעה לקיצוניים

עודד רביבי, ראש מועצת אפרת וראש אגף קשרי חוץ של מועצת יש"ע, אמר בתגובה ''מאכזב לראות שבגלל לחץ של קיצוניים האתר נכנע ופוגע בעצם מהות קיימו וייחודו. היתרון של האתר היה היכולת להפגיש אנשים, לגרום לשיח ולשאלות ולא רק לעשות כסף. ההחלטה עושה עוול למתיישבים, מהווה כניעה לקיצוניים ותתברר כשגוייה וכמרחיקה את השלום".

שי אלון, ראש מועצת בית אל, אמר כי "שוב מתבצעת סלקציה ביהודים, זה לא חדש ואנחנו לא מתרגשים מהחרם הפעם מצידה של airbnb. אני קורא לישראלים - בואו לנפוש ביהודה ושומרון, הנוף כאן משגע, האוויר צלול והאירוח טוב יותר מהרבה מקומות שאתם מכירים".

יו״ר ועד מתיישבי השומרון צחי דיקשטיין תקף גם הוא את Airbnb ואמר כי ''בבחירתה החשוכה והאומללה להחרים ולמנוע את חשיפת אפשרויות האירוח ביהודה ושומרון מהתיירים הרבים המגיעים לישראל, airbnb לוקחת חלק בתנועת ה-BDS אשר שמה לה למטרה לפגוע בישראל.

''ועד מתיישבי השומרון קורא למשרד התיירות ולחברות בישראל הנמצאות בקשרים עם airbnb לקרוא לה לחזור מהודעתה ולהודיע כי תיבחן מחדש את שיתופי הפעולה עימם'', הוסיף דיקשטיין.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון אמר כי "מדובר בהחלטה מזעזעת, נפשעת ואנטישמית. עם זאת את עתיד השומרון ובתוך כך את עתיד התיירות בשומרון לא יקבע אתר Airbnb ולא ה-bds. השומרון ימשיך לצמוח. השומרון ימשיך לרשום אחוזי צמיחה מהגבוהים בעולם המערבי. התיירות בשומרון כולל התיירות העולמית צמחה בשנתיים האחרונות בכ 200% והיא תמשיך לצמוח. רק במהלך השבוע שעבר הגיעו מאות תיירים ממרכז ודרום אמריקה לטייל בשומרון וממשיכים להגיע תיירים גם השבוע מכל העולם. ההחלטה הזו רק מחזקת אותנו להשקיע אף יותר בתיירות הנכנסת הן מהארץ והן מהעולם''.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן אמר, "אני רואה בחומרה רבה את העובדה שאתר אינטרנט שכל מטרתו לבנות גשרים בין בני אדם ממדינות שונות, בחרה לשרוף גשרים בשם חרם אנטישמי במהותו".

"הישובים היהודיים לא יפסידו ולו תייר אחד, אבל חברת Airbnb, כן מפסידה לקוחות איכותיים רק בגלל כניעה לארגוני שמאל רדיקלי. אני קורא לכל יהודי העולם להחרים בתגובה את Airbnb ולהשתמש בחברות מתחרות הלויאליות לערכי האנושות ודוחות את האנטישמיות המאורגנת", דברי נאמן.