בית יהודי בעיר דוד
בית יהודי בעיר דוד צילום: הלל מאיר/TPS

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את חוק עיר דוד שהעלתה ח"כ נורית קורן מהליכוד.

מדובר בתיקון לחוק הגנים הלאומיים המגן על השטחים הפתוחים. התיקון בא להסדיר מקרים, שבהם בעת הכרזת הגן הלאומי הייתה כבר קיימת בשטח שכונת מגורים. כיום המצב הוא שבשכונה כזו אין אפשרות לבצע פיתוח נוסף.

הצעת החוק באה להגן על התושבים ולאפשר את ההתפתחות הטבעית של השכונה.

בדברי ההסבר נכתב כי "החוק, הן בנוסחו הקודם והן בנוסחו הנוכחי, לא הסדיר את המקרים הייחודיים שבהם בעת הכרזתו של הגן הלאומי היתה קיימת בתחומו שכונת מגורים ונדרש פיתוח הן של שכונת המגורים והן של הגן הלאומי".

"הסדרה זו מתחייבת לשם הגנה על ערכי טבע ונוף, שיש בהם עניין של מדע, של ארכיאולוגיה ושל נוי, לצד שמירה על זכויות התושבים בשכונת המגורים ועל התפתחותה הטבעית, ללא פגיעה בגן הלאומי ובשכונה. ללא הסדרה חוקית כאמור, מחד גיסא אי אפשר להסדיר את מבני השכונה ולאפשר פיתוח הכרחי בשטח המבונה, ומאידך גיסא הגן הלאומי עצמו נפגע עקב בנייה בלתי חוקית בשכונה, ואף ערכים היסטוריים, ארכיאולוגיים או נופיים נפגעים פעמים רבות", נכתב בהסבר להצעה.

יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש אמר בדיון שקדם להצבעה על ההצעה כי "החוק הזה בא לעזור גם לעמותת אלעד ולומר להם בצורה ברורה - אתם עושים מלאכת קודש, וכל עם ישראל צריך להצדיע לכם על משימה שלקחתם לחידוש עיר דוד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו