המנקה המקורי של הטבע
המנקה המקורי של הטבע צילום: iStock

בעידן המודרני, כמות האשפה הנזרקת ברחובות גדלה למימדים שקשה להתמודד איתם.

על פי מחקר שנערך על ידי הארגונים למניעת עישון בארצות הברית, משקל בדלי הסיגריות הנזרקות בערים הגדולות יכול להגיע לכדי 0.7 מיליארד ק"ג והם הלכלוך העיקרי שמזהם את כדור הארץ. חברת סטארטאפ הולנדית חדשה מנסה לנקות את בדלי הסיגריות מהרחובות ללא מגע אדם- על ידי אילוף עורבים.

כידוע לכל מי שגר בסביבת עורבים, הם נהנים להרים ולאסוף זבל אנושי. מחקרים שונים הוכיחו שעורבים חכמים יותר מהציפור הממוצעת ושהם אף מסוגלים להבין יחסי סיבה ותוצאה. מייסדי החברה Crowded Cities מנסים לרתום את חכמת העורבים ואת תחביב האיסוף שלהם, לעזרת מנקי הרחובות שלא מצליחים להתמודד עם כמויות האשפה. החברה, ייצרה מתקן מיוחד- "קופסת העורבים" שמאלף את העורבים למסור לו בדלי סיגריות מהרחוב תמורת "תשלום" בצורת אוכל לציפורים.

בתחילה, החברה הציבה את הקופסא במקומות ייעודיים והניחה בתוכו מזון לעורבים בשביל למשוך אותם אליו באופן קבוע. לאחר זמן, עובדי החברה העבירו את חטיפי העורבים למכשיר מיוחד שנותן אוכל רק כאשר העורב נוחת עליו. בדרך זו, העורבים למדו שקיים אוכל במתקן ושהם יכולים להגיע אליו במידה ויעשו פעולה שתביא אותו אליהם.

בשלב האחרון של האילוף, החברה ניסתה לקשר אצל העורבים את האוכל להבאת הסיגריות לקופסת העורבים. מתקן חדש הונח במקום המתקן הישן, וסיגריות הונחו לידו עד שהעורבים למדו שאפשר להשיג דרכו אוכל כאשר מניחים בו בדלי סיגריות. לטענת החברה, לאחר ששלב זה הושלם העורבים החלו לאסוף בדלי סיגריות מכל רחבי העיר בשביל להשיג עוד חטיף קטן.

בינתיים, החברה עדיין בתהליכי מחקר ורוצה לבחון האם העורבים יכולים לספר גם לשאר חבריהם לגבי הדרך החדשה למציאת מזון או שיש צורך לאלף כל עורב בפני עצמו. למרות ההתעניינות הרבה סביב החברה בתקשורת העולמית, בינתיים אף מדינה לא פנתה אליה באופן רשמי, כך שלא בטוח האם נראה עורבים מנקים את הרחובות בזמן הקרוב.


רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו