בן ראובן: אפשר לנצח את הטרור בלי עונש מוות למחבלים

האלוף במיל' ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) מתנגד לחקיקת חוק עונש מוות למחבלים.

בדיון בנושא בוועדת החוקה אמר בן ראובן ״אני רוצה לפתוח ולומר שמשפחות שכולות, מבחינתי, תמיד צודקות משום שקשה לי לשים את עצמי במקום הרגשי של המשפחות. מצד שני, מבחינתנו כמדינה, כמנהיגות, חייבים להסתכל על הדברים האלה במעגלים שונים שהמשפחות אין תפקידן והם לא צריכות להיות במעגלים האלה, כמו שאני אומר שאני לא מסוגל להיות במעגלים שלהן.

״חשוב לי להגיד את זה בפתיחת הדברים וברור שבחוק הזה יש הרבה מאוד אמוציות מוצדקות״, ציין בן ראובן.

לדבריו, ״החוק הזה כפי שהוא מופיע, הוא חוק מיותר, אין בו צורך. אבל עצם העיסוק בו ייצר נזק למדינת ישראל ולמאבק בטרור. אי אפשר לבוא ולהגיד שגורמים מקצועיים וראש השב"כ הם אלו שעושים את העבודה. אנחנו נוהגים בנושאים שונים ובנושאי ביטחון בפרט להקשיב טוב מאוד למה שהם אומרים. כאשר אנחנו רוצים כן להיכנס לעזה או לא אנחנו משתמשים במה אמר ראש המוסד, שב"כ או רמטכ"ל ולכן אני מציע לקחת מאוד ברצינות את האמירות של אלה שעושים את המלחמה הזאת״.

ח״כ בן ראובן טוען כי חוק עונש מוות למחבלים ייפגע בהרתעה הישראלית. ״החוק הזה מייצר אצל אלו שעוסקים בטרור, אצל אותם רוצחים ואצל אלה שכיום הם עדיין אינם רוצחים, הם יודעים שהם הולכים לעבר המוות, הם יודעים שהסיכויים שלהם לחזור משם הם קטנים מאוד וטוב שכך. אבל הדבר הזה שבמידה והוא ייתפס אנחנו נכנס לתהליך ארוך שבו כל מדינת ישראל תתעסק בשאלה האם להרוג אותו או לא.

״הדבר הזה יעלה אותו לרמות שאנחנו מאוד לא נרצה ששם יהיה הרוצח הנתעב. לכן זו פגיעה חד משמעית בנושא ההרתעה.

״כל העולם הדמוקרטי יורד מהנושא הזה של עונש מוות. במדינת ישראל גם ככה, יש לנו לא מעט בעיות באשר למרחב יו"ש ושליטת צבא במיליוני אזרחים. אם נתקדם עם החוק הזה אנחנו נגביר את הבעיות האלה משום שאנחנו נחוקק את עונש המוות רק שם, במרחב גיאוגרפי מסויים. זה הרי דבר שיפגע בנו, במערכת המשפט שלנו, ובשם שלנו״.

לדבריו, עוצמת צה"ל בנוייה על יכולת הלחימה שלו, ״ובתוך יכולת הלחימה שלו העניין הזה של ערכי לחימה וערכי מוסר של החיילים והמפקדים שלנו. שר החינוך שלנו עשה דבר איום ונורא במה שהוא אמר על הפצ"ר וחיילי צה"ל. הוא פסל את עצמו מלהיות שר ביטחון לעולם. לא הייתי רוצה להיות אלוף תחת שר ביטחון כזה שפוגע בערכי מדינת ישראל. זאת עוצמתו של צה"ל - ערכים ומוסר. אויבנו, קדושת החיים היא מהם והלאה. אנחנו, אסור לנו לפעול בממדי החשיבה שלהם, של נקמה, של רצח, של הריגה.

״ישראל היא מהמדינה היחידה בעולם שיכולה להגיד לעצמה ׳אנחנו התגברנו על הטרור׳, במרץ 2002 היינו עם 140 הרוגים בחודש ואנחנו ממשיכים לנצח את הטרור בלחימה קשה, ועשינו את זה בלי עונש מוות, ולכן אני מציע לקואליציה להוריד את העניין הזה מסדר היום״.