חיילים דתיים. אילוסטרציה
חיילים דתיים. אילוסטרציה צילום: Yaakov Naumi/Flash90

אל"ם במיל' פנינה שרביט ברוך ששירתה בצה''ל כראש מחלקת הדין הבינלאומי בפרקליטות הצבאית, מוטרדת מדרישות הצניעות של החיילים הדתיים והחרדים המשרתים בצה''ל.

שרביט ברוך השתתפה בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה בנושא "צבא העם" וטענה שם כי "השוויון לנשים בצה"ל זה אינטרס של המדינה למיצוי כח אדם. ובעניין הזה יש שיפור עצום.

''מול זה יש חייל חרד"לי, לא חייל דתי, ששם יש מיצוי של המדינה. נקודת המוצא לא יכולה להיות רגשות החייל החרד"לי ולפתור את זה מול נשים. כי זה שם את האישה כאובייקט שמפריע וזה סותר את הפקודה''.

לדבריה, מול דרישות החיילים החרד''לים צריכה להיות פגיעה מינימלית בחיילות. ''צריך כללים מנחים אחידים של הרבנות הצבאית. יש בעיה שכל אחד רץ לרב שלו עם החמרות. יש נושא של ייחוד ומגע גופני שזה בעייתי לדתיים, ופה יש פגיעה בחיילות, וצריך לספוג אותה במינימום הכרחי. לא לשים בשמירה חייל דתי עם חיילת, או בחלל סגור''.

''איפה הבעיה שלי?" אמרה שרביט ברוך ופירטה: ''בדרישה של הימנעות נוכחות של נשים, או שירת נשים. אין הלכה שגבר לא יכול להיות בנוכחות נשים. עובדה שחרדים הולכים לבנק. היצירה של מרחב ללא נשים זה קו אדום".

היא טענה כי ''הרעיון של הפרדה'' מגיע מההנהגה החרד''לית שחוששת לעתיד הרוחני של החיילים, ''ולא יכול להיות שבגלל חשש כזה מדירים נשים. צריך בחינוך הדתי להרגיל נוכחות של נשים.

"דרישות הצניעות יש בהן משהו מאוד מאוד מעליב. אני לא מדברת על לבוש לא מכובד, אלא הדיון ששם את הנשים כאובייקט מיני. ולכן הלכות צניעות זה מקביל בעיני להטרדה מינית''.

שרביט ברוך שיבחה את הרמטכ''ל ואת התנהלותו בנושא פקודת השירות המשותף. ''הפקודה ניסתה לעשות איזון. אני רוצה לשבח את הרמטכ"ל, הוא לא פוחד. הוא יודע לנהל מלחמות. השאר מרחו את הסוגיה.

"יש חוסר איזון בכח. יש צד אחד עם כח פוליטי ומימון והרבה סוכני שטח, חיילים שבאים לרבנים. והנשים בצבא לא רואות עצמן כשליחות ארגוני הנשים, וטוב שכך. אם ניכנע בסוגיית המרחב הציבורי של צה"ל, זה יקרה במקומות אחרים", הזהירה הקצינה במיל'.

מארגון "תורת לחימה" נמסר בתגובה, ''הלכות צניעות וקדושת המחנה המסורים לנו מדורי דורות הן חלק מתורתנו הקדושה הנותנת עוז ותעצומות לצבא ההגנה לישראל. חמור מאד לשמוע השתלחות בחיילים יראי שמים מפי קצינה לשעבר בצה''ל במסגרת כנס מוטה במימון זר שכל תכליתו היא ניסיון להשפיע אג'נדות מזיקות על צה"ל. אנו מברכים את הרמטכ''ל גדי איזנקוט על החלטתו לבטל את השתתפותו בכנס השנוי במחלוקת".