הצילה חיים
הצילה חיים צילום: שם עולם

קופסת סיגריות העשויה מכסף אמיתי שהייתה שייכת למנהל בית הסוהר בגטו לודז', נמסרה למרכז הבינלאומי "שם עולם" על-ידי פולני שהחזיק בה במשך עשור בביתו לאחר שמצא אותה בין הריסות מבנים בשטח גטו לודז'.

שליחים של מרכז "שם עולם" שעימם יצר הפולני קשר, הגיעו אל הפולני והביאו את הפריט הנדיר לארץ.

קופסת הסיגריות ניתנה למנהל הכלא ככל הנראה עבור תמורה של הטבה מצידו על ידי האומן היהודי חיים קליגר ששהה בגטו לודז'.

קליגר ביקש ככל הנראה ביקש לשחרר את אחד מחבריו מהכלא או להטיב את תנאיו, כאשר חפץ יוקרתי זה שימש כ"פותח דלתות". על הקופסא חרוט שמו של שלמה סלומון הרצברג, מנהל בית הסוהר בגטו שהיה מפקד במשטרה היהודית.

יתכן שבזכות השוחד יקר הערך, הצליח קליגר לשחרר את אותו אדם מבית הכלא ולהציל אותו משליחה למחנות עבודה או ליעד בלתי ידוע, כפי שלרוב עלה בגורלם של הכלואים שהיו הראשונים להישלח על פי דרישת הגרמנים.

בתמורה לשחרורו, העניק קליגר למנהל הכלא עבודת אומנות נדירה ביחס לאותה תקופה - קופסה לאחסון סיגריות עשויה כסף אמיתי עליה עבודת חריטה מורכבת ויוצאת דופן. כדי להפוך את המחווה לאישית עבור המפקד, הוא חרט עליה את שמו ואף את הסימן המיוחד שהיה על זרועו של המפקד, שהעיד על תפקידו במשטרה היהודית.

הקופסה נשמרה באופן מדהים גם לאחר שנים שהתגלגלה והייתה חבויה בין ההריסות ובתי הגטו. האמן שמופקד על היצירה, חיים קליגר, שרד את השואה ונפטר בשנות ה-50 בארץ, כך שלא זכה להיות עד לגילוי של יצירת האומנות, בזכותה יתכן והצליח להציל את חייו של חברו מבית הסוהר בגטו.

צילום: שם עולם
צילום: שם עולם

הרב אברהם קריגר, יו"ר המרכז הבינלאומי "שם עולם", אמר כי "מדובר בפריט מאוד מיוחד, כזה שלא נהוג היה מצוי באותה תקופה, בטח לא בימי מלחמת העולם השנייה. האומן חיים קליגר החליט למסור את הפריט הזה כשוחד על אף שידע שמדובר ביצירת אומנות יוצאת דופן, כדי להציל את חייו של חברו.

''העובדה שהקופסה נשמרה כך אחרי כל כך הרבה שנים, מעיד על איכות החומר והאומנות. תמונתו ששרדה של מנהל בית הסוהר ששרדה, מעידה עד כמה קליגר דייק בסמל שחרט על הקופסא מתוך ידיעה שבזה הוא מחמיא ומכבד את מעמדו של מנהל בית הסוהר. כל פרט שכזה היה לעיתים הקו הדק שהבדיל בין להיעתר לבקשה או לסרב לה. בכל פעם שאנחנו מאתרים פריט כזה יש צמרמורות, כי כמובן צפות גם הפעולות הלא נעימות והדרכים החלקלקות שהיה צריך לנקוט אל מול בעלי תפקידים יהודים שנסחפו עם מעמדם למחוזות לא ראויים.

''הפעם, מכיוון שמדובר בפריט אומנות של אומן יהודי שרוב יצירותיו הושמדו במהלך המלחמה, יש לגילוי הזה ערך רב יותר מבחינת המורשת והזיכרון היהודי", הוסיף קריגר.