מנהרה שטוחה יכולה ליצור הד שלא נגמר
מנהרה שטוחה יכולה ליצור הד שלא נגמרצילום: iStock

לפעמים, ההמצאות הכי טובות מתרחשות במקרה. כך זה קרה בהמצאת הארטיק ובהמצאת המשקאות המוגזים, ועכשיו ניתן להוסיף מקרה נוסף- המצאת המקום בעל ההד הארוך ביותר בעולם.

במעמקי סקוטנלד, בתוך מיכלי דלק ענקיים, קיימת מנהרה עתיקה באורך של 237 מטרים. למרות שהמנהרה לא מיועדת לבני אדם, ושימשה בעבר להעלות את הדלק מעל האדמה, היא הוכתרה לאחרונה כמקום בעל ההד הארוך ביותר בעולם.

המכרה, שנבנה על ידי הצי הבריטי כבר לפני מלחמת העולם השניה, הוכתר רק בשנים האחרונות בתואר החדש בזכות התנאים האידיאלים שבו ליצירת הד. כחלק מההכנות למלחמה, הצבא רצה ליצור מקלטי ענק שבהם הוא יוכל לאכסן דלקים למקרי חירום שלא ייחשפו להפצצות מהאוויר. ברחבי הממלכה הבריטית עדיין קיימים מספר אתרים תת קרקעיים כאלו, אך רק אחד מהם ארוך מספיק ליצירת ההד המושלם.

לדברי המומחים, מבנה המנהרה לא מאפשר לגלי הקול להתפזר לצדדים ומרכז אותם לעבר הקיר שבסופה. הצינור הענקי העטוף בסלע נוקשה מוביל כל רעש קטן לאורך 237 המטרים שבמנהרה עד לקיר הנגדי וחוזר חזרה. ההד המרשים נמשך לאורך 112 שניות ושבר בכך את השיא הקודם שעמד על 15 שניות בלבד. המבקרים במקום מתבקשים לשמור על השקט על מנת שלא לגרום לעודף רעש במנהרה הקטנה.
בסירטון ניתן לשמוע חלק מההד הנשמע במנהרה לאחר ירייה, המשך ההד נקלט רק במכשירי רטט ולא באוזן האנושית. ואם גם לכם נמאס לדבר עם ההרים, מוזמנים לדבר שיחות ארוכות יותר עם המנהרה:רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!