מסע בעקבות הרבי

תלמידי ישיבת חב"ד צעדו בתחנות חייו של הרבי מליובאוויטש זצ''ל בברלין, כשהם מלווים ברבה של העיר.

ערוץ 7 , י"ד בכסלו תשע"ט

התלמידים בברלין
התלמידים בברלין
צילום: הקהילה היהודית בברלין

הקהילה היהודית בברלין אירחה השבוע תלמידים מישיבת חב"ד בעיר נתניה, המקיימת מסע מיוחד במטרה להתחקות אחר תחנות חייו של הרבי מליובאוויטש בצעירותו.

הביקור בברלין התקיים אחרי שלושה ימי מסע, בליווי רבני ומשפיעי הישיבה, בראשות הרב משה אורנשטיין.

ברלין הייתה אחד היעדים המרכזיים במסע, שכן שם שהה הרבי כחתן, שנה שלימה לפני החתונה, ולשם אף הגיע עם רעייתו הרבנית חיה מושקא לאחר החתונה, ושהה בה כארבע שנים נוספות. בפועל שהה הרבי בעיר כחמש שנים.

את המסע בברלין ליווה רבה של העיר הרב יהודה טייכטל. התחנה הראשונה הייתה המבנה ששימש בעבר כבית מדרש לרבנים. במבנה זה, למד והתפלל הרבי במשך תקופה ואף קיבל את תעודת הסמיכה לרבנות.

המתחם נפתח לצעירים, בעקבות אישור מיוחד שהשיג הרב טייכטל. חלק מהמבנה עוד נשאר כפי שהיה בימים ההם. "אי אפשר לתאר את ההתרגשות שפרצה בחצר בית המדרש ואת הריקודים שפרצו להם אל הרחוב הגרמני הטיפוסי", סיפר בהתלהבות אחד המשתתפים.

התחנה הבאה הייתה מקום לימודים בו שהה הרבי במשך תקופה. הרב טייכטל שיתף בעדויות רבות את ששמע מזקני ברלין ואחרים. ב''חיות'' חסידית אופיינית הוא ריתק והכניס את התלמידים לאווירה מיוחדת.

תחנה מרגשת במיוחדת הייתה הדירה בה התגוררו בשעתו הרבי והרבנית. "מתברר שמבית זה היה הולך הרבי לבית כנסת במרחק של שעה ורבע הליכה, וחולף על פני עשרות בתי כנסת אחרים, רק כדי להתפלל בבית כנסת נוסח האר"י", תיאר אחד המשתתפים.

הצעירים, שמעולם לא ראו את הרבי, ביקשו לדעת כל פרט בתחנות המיוחדות ולדלות כל שביב מידע שהשמיע בפניהם הרב טייכטל, המשמש כשליח חב"ד בבירה הגרמנית ומחולל מהפכה יהודית כבר שני עשורים.