הזיכרון הסלקטיבי של האלוף גולן

סגן הרמטכ"ל שטען כי פעילות צה"ל מעולם לא הוגבלה ע"י משפטנים בטח כבר שכח את עיכוב קידומו בגלל חקירה על הפעלת "נוהל שכן". דעה

שלמה פיוטרקובסקי , י"ד בכסלו תשע"ט

האלוף יאיר גולן
האלוף יאיר גולן
צילום: גפן רזניק, דו"צ

1. לפני 11 שנה, בחודש אוקטובר 2007, נזף הרמטכ"ל דאז, רב אלוף גבי אשכנזי, בתת אלוף בצה"ל, קצין מוערך, והורה לעכב את קידומו בתפקיד ובדרגה, בגלל חקירה שנוהלה נגדו בחשד להפעלת "נוהל שכן".

הקצין, תופתעו אולי לשמוע, הוא יאיר גולן, ששימש באותה עת בתפקיד זמני כמנהל פרויקט באגף המבצעים בצה"ל, לאחר שסיים תקופת פיקוד על אוגדת יהודה ושומרון.

נגד גולן נפתחה חקירת מצ"ח בחשד שהורה להפעיל את "נוהל שכן", שנועד להגן על חייהם של חיילי צה"ל אך נפסל בידי משפטנים, במהלך מבצע צבאי שערך צה"ל בשכם.

הפרקליט הצבאי הראשי דאז, שם היום כולכם ודאי מכירים, תא"ל אביחי מנדלבליט, החליט אמנם בסוף החקירה שאין מקום להעמיד את גולן לדין, אך קבע מנגד מחומר החקירה אכן עולים ליקויים בכל הקשור לאחריותו כמפקד הכוחות בגזרה בכמה אירועים בהם היה שימוש בנוהל.

2. כתוצאה מכך, גולן כאמור ננזף, וגם קידומו עוכב. לכן, מוזר היה מאוד לשמוע הבוקר את גולן טוען מעל גלי האתר, בראיון לרדיו 103FM ש"הנושא המשפטי מעולם לא הגביל את כושר הפעולה של צה"ל. שרון אפק הוא אדם עם חוש מבצעי בלתי רגיל ומשפטן מבריק. הפרקליטות הצבאית היא גוף איתן שלא מפריע למפקדים לפעול בשטח".

האם זיכרונו של גולן בוגד בו, או שמא מי שהיה לוחם וקצין רציני ומוערך הפך בשנתיים - שלוש האחרונות מאיש מקצוע לפוליטיקאי שעסוק בשאלה באיזו מפלגת שמאל הוא ישתלב לקראת הבחירות לכנסת ה-22?

קשה למצוא תשובה אחרת לשאלה הזו, מלבד שתי האופציות המאוד לא מחמיאות הללו, שמעמידות את גולן ואת השתלחותו הבוקר בשר נפתלי בנט באור מפוקפק מאוד.

3. גולן, יש לזכור, הוא עדיין חייל לובש מדים. נכון, כעת הוא בחופשת שחרור, אבל דינה של חופשת שחרור כידוע הוא כדין שירות צבאי. מה שקצת לא מסתדר עם התבטאויות פוליטיות כאלו.

חופשת השחרור של גולן, יש לציין, מרשימה מאוד. במאי 2017, עם סיום שירותו כסגן רמטכ"ל, נמסר מצה"ל כי הוא "יוצא ללימודים". מה בדיוק למד גולן מאז (הוא כבר החזיק באותה עת תואר ראשון במדע המדינה מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במדיניות המינהל הציבורי מאוניברסיטת הרווארד שבארצות הברית)? לא ברור. ומתי מסתיימת החופשה? בדובר צה"ל מסרבים לספר לנו...