אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

מחר חל הבלאק-פריידי, שהפך לחגיגת קניות בינלאומית גם אצלנו בישראל. בשנה שעברה נשבר שיא מכירות בינלאומי כשהמכירות ביום הזה מגיעות למיליארדי דולרים.

הישראלים לא מתביישים לקחת חלק בחגיגה עם 7 מיליון חבילות שהגיעו לישראל רק בחודש נובמבר שעבר לעומת מחצית מהמספר הזה בחודש רגיל של השנה. ההערכות הן שגם בנובמבר השנה ישבר השיא שוב.

הציבור הישראלי נחשב כצרכן חכם המבצע השוואות מחירים כדי לתפוס את הדיל הטוב ביותר, חלק לא מבוטל מהציבור מחכה כבר כמה חודשים לחג הרווקים ואף דוחה קניות ליום הזה.

חשוב להבהיר כי ימי חגיגת הקניות הם גם ימי חג להאקרים ברשת, שרוצים להצטרף לחגיגה ולגנוב מאיתנו את פרטי האשראי ומנצלים את 'קלות הראש' של המסתנוורים מהמחירים הנוחים ונותנים את פרטי האשראי כמעט לכל דורש.

האינטרנט מקנה תחושה של ביטחון שהיא לא תמיד נכונה, אנחנו נמצאים בבית שלנו, בסמארטפון או במחשב ומרגישים בטוחים כי אנחנו קונים מהבית אך לצערי, המציאות מספרת סיפור אחר, האינטרנט הוא מקום לא יציב ובטח לא בטוח.

בכל 2 שניות נגנבים פרטים אישיים של גולשים ברשת, כאשר רק בשנה האחרונה נגנבו ברחבי העולם יותר מ60 מיליארד ש"ח. החגיגה הזו רק יכולה להיות יותר גדולה כשאנחנו ב'מוד' של קניות ובזבוזים ברשת.

לכן, חשוב לזכור שכניסה לאתרי קניות לא מוכרים עלולה להוביל להורדת ווירוסים למחשב אשר עלולים להגדיל את החשיפה לתכנים לא הולמים שעלולים לקפוץ באתרים המוכרים והבטוחים בימים שלאחר יום המכירה.

בהקשר הזה, לחוכמה של הצרכן הישראלי יש צד שעלול להיות לו לרועץ. ישראלים כמו ישראלים, לא מסתפקים בדילים הרגילים שיש בימי הקניות האלה ונכנסים לאתרי קניות, לעיתים לא מוכרים, בשפות זרות כמו רוסית או צרפתית ועוד ומתפתים לרכוש באתרים לא מוכרים והכל רק על מנת לקבל את אותם המוצרים בכמה שקלים פחות.

חברות אבטחת האינטרנט העלו כוננות לקראת ימי המכירות האלו על מנת לאפשר גלישה בטוחה כמה שניתן לאלו המעוניינים לקנות דרך האינטרנט אך מזהירות את הציבור לא להגיד 'לי זה לא יקרה' או 'אני עוקב אחרי האשראי שלי' כי המציאות מוכיחה שבממוצע לוקח לקורבן 3 חודשים לגלות שגנבו לו את הזהות או את פרטי האשראי.

שלא תטעו ימי הקניות באינטרנט הם ימי חג המאפשרים לנו להצטייד בדברים שבעבר יכולנו רק לחלום עליהם והיום הם נגישים בזכות האינטרנט, אך אני ממליץ לא להיות שאננים להשתדל לקנות רק באתרים מוכרים שאתם יודעים מי עומד מאחוריהם, לא להתפתות להצעות ודילים שקופצים לכם פתאום באימייל או בלינק שרץ בקבוצת הווטסאפ של החבר'ה מהתיכון כי אתם עלולים למצוא את פרטיכם גנובים אצל האקר ומשם הדרך סלולה לחיובי אשראי במקרה הטוב או לגניבת זהות במקרה הרע.

הכותב הוא סמנכ"ל 'אינטרנט רימון' ומומחה אבטחה באינטרנט