הזמר והיוצר אריאל זילבר פרסם שיר חדש על השומרון - "כביש 5", שנולד לחלל האוויר בשיתוף פעולה עם היוצרת נעמה זנבר ומקהלת לשם – עלי זהב.

"השיר מדבר על געגועים לחבר ילדות, יש בו גם את הקריאה הפרטית של אדם לחבר שלו, אבל גם מסתתרת שם מבחינתי זעקה, הקריאה של השומרון לעם ישראל לשוב אליו", אמרה זנבר שחיברה את המילים.

''אני לא בטוחה שמרגישים בזה בשיר, אני מקווה שכן, אבל יש בזה הרבה מהתחושות של תושבים בשומרון, שהם מבקשים מחבריהם בשאר המדינה להתגבר על התחושה הזו של מגורים מעבר להרי החושך ולהגיע להתחבר, והוא גם מבחינתי פשוט שיר כיפי, שיר נסיעה שמתאים לכל זמן", תיארה.

ההפקה המוזיקלית של השיר נעשתה על-ידי בני שוורץ והקליפ הופק על-ידי יהודית פסל עבור מועצה אזורית שומרון ששמה לה למטרה להפסיק את "החרם השקט" של היוצרים על השומרון.

"לא תמצאו ספר, לא סרט, לא שיר, לא סיפור ולא סדרה על השומרון" אומר יוסי דגן ראש המועצה האזורית, "לזה אני קורא 'החרם השקט'. זה חרם שלא מדברים עליו אבל אני בטוח שהוא מורגש עבור תושבי השומרון ועבור רבים אחרים במדינה. אין ספק שיש כאן המון חומרים ליצירה, זה אזור ייחודי, ואחד האיזורים המדוברים בעולם לטוב או לרע.

''אמנים חוששים לעסוק בנושא מחשש לחרם של 'הברנז'ה' ואנחנו שמנו לנו למטרה באופן מודע, להילחם בחרם הזה. בקיץ האחרון הצלחנו להביא לראשונה מאז הקמת המדינה את חברת הפקות הסרטים אולי הכי גדולה בארץ – יונייטד קינג, לצלם את סרט הילדים של הקיץ דווקא בשומרון. בעקבות המהלך שעשינו המילה שומרון פחות זרה לתעשיית הקולנוע וכבר צולם סרט נוסף שיעלה בדצמבר הקרוב בבתי הקולנוע, כעת פעלנו לעידוד והפקת השיר הזה, ואנחנו מבטיחים עוד הפתעות רבות בתחום", הוסיף דגן.

השער הופק בסיוע ועד מתיישבי שומרון ובהובלת דוברת המועצה האזורית שומרון אסתר סילם אלוש שגם סייעה בכתיבת השיר.

אריאל זילבר מסביר: "זה השומרון שלנו, 70 שנה לישראל ואלפי שנים לשומרון, צריך מדי פעם לעשות שיר לשומרון. חבל מאוד שלקח על כך הרבה זמן להוציא שיר על השומרון. צריך להביא למודעות הזו שזה המקור שלנו, פה היה יהושע, עם כל העם. הכל התחיל מפה. זה הערש שלנו והסיבה שאנחנו פה בעצם''.

מילות השיר:

התקשרתי לחגי הוא אמר לי בוא אלי
כבר שנתיים לא דיברנו קח תאוטו
ונראה אותך
שלח מיקום לפלאפון
הוא כתב לי השומרון
וואלה איך אני מגיע זה באמצע הגדה


ונזכרתי בימים
בין הגפן בכרמים
עץ הזית שאהבת גם
זוכר איך שנרדמנו שם
בין עיבל להר גריזים
איך דילגנו על סלעים
הוא בקול נרעד שואל אחי
היכן אתה היום

אמר לי בוא כביש חמש
על הדרך נפגש
תחת עץ תאנה במעיין
בוא אל ההר
קח מעיל יהיה קצת קר
נסתכל על השמש והים


כשחשבתי על הכפר
אז עלו מן העבר
מדותן דמויות כמו חלום
וקול דודי החל לפעום
זה ניגון שמאדיר
מסתכל על הר כביר
בוא נשב עוד קצת ביחד
בוא ננשום את הכרמים

אמרתי בוא כביש 5...

אמר לי בוא כביש חמש
לשומרון ונפגש
נתיישב על קפה במעיין

בוא אל ההר
קח מעיל יהיה קצת קר
נסתכל על השמש והים

ללללל.....