עידן חדש
עידן חדש צילום: אינווזי׳ן

הזוכה הגדולה בתחרות ARTECH של רשות התקשוב הממשלתי: מיצג "מבט ממוקד" היוצר מפה טופוגרפית חדשה של ישראל באמצעות דאטה

רשות התקשוב הממשלתי פתחה היום (חמישי) את תערוכת ARTECH במסגרת פרויקט "ממשל פתוח".

באירוע הוענקו פרסים לאמנים שיצרו עבודות אמנות ע"י שימוש במידע ממשלתי, במעמד סגן השר מייקל אורן, יו"ר ועדת המדע ח"כ אורי מקלב ונציגי שרים מפורום D9 של המדינות הדיגיטליות וביניהן בריטניה, דרום קוריאה, פורטוגל, ניו-זילנד ועוד.

לפני שלושה שבועות התקיים אירוע האקתון שבו אמנים, יזמים, ומפתחים לקחו חלק ופיתחו יצירות אמנות במגוון סוגי מדיה, כגון מיצגים, אמנות חזותית, אמנות מקוונת, דיגיטלית ואמנות גרפית, במטרה לייצר חיבורים חדשים בין מידע, אמנות וטכנולוגיה ולהמחיש את הערך החברתי והתרבותי של ממשל פתוח.

התערוכה היא החלק המסכם של ​​​ארטק - מיזם תחרותי חדשני שמפעילה רשות התקשוב הממשלתי, שמטרתו לחבר קהלים חדשים לעבודת הממשלה המקדמת מידע פתוח ושיתוף ציבור.

זוכי התחרות במקום ראשון הנם צוות Feel data שיצר את מיצג "מבט ממוקד" אשר מציג מפה טופוגרפית חדשה שלוקחת דאטה ובונה בצורה אמנותית את מפת ישראל. במקום השני זכתה היצירה "פרקטלים באוויר" אשר השתמשה במידע אודות איכות האוויר והסביבה ובמקום השלישי זכתה היצירה "אוצר של מידע".

המקום הראשון זיכה את מפתחיו ב-30,000 ₪, המקום השני קיבל 20,000 ₪, והמקום השלישי 10,000 ₪.

מעבר לזוכים, בין היצירות בתערוכה ניתן לראות מיצג וידאו המראה בזמן אמת את נתוני איכות האוויר על-סמך נתוני המשרד לאיכות הסביבה, פרפורמנס וידאו ארט וסאונד החוקר תאונות דרכים מתוך מאגרי למ"ס, מייצג החוקר את מאגרי המידע של משרד החינוך וההשפעה של אמפטיית מורים על הישגים בלימודים ואלימות בבתי הספר ועוד.

ראש רשות התקשוב הממשלתי יאיר פרנק אמר לאחר פתיחת התחרות וההכרזה על הזוכים: "לא העליתי בדעתי שמטבלאות של דאטה אפשר ליצור כאלה יצירות אמנות. יכולת החשיבה מחוץ לקופסא, היכולת שלך להסתכל קדימה, לחשוב אחרת, היא יכולת שקיימת אצל כל אחד ואחד מאיתנו ולא משנה באיזה שדה אתה פועל בו, ואמנים שיוצרים יצירות אמנות מתוך דאטה יבש ממשלתי, בעיניי כאיש שלא מבין באמנות הרבה- זה מקסים".

יו"ר ועדת המדע ח"כ אורי מקלב, אשר התחבר מאוד לתערוכה אמר: "זה אירוע מיוחד, ייחודי וחדשני מאוד שמשלב את הנתונים היבשים- הדאטה, והופך אותם למשהו מוחשי. נעשתה כאן הדדיות בין הנתונים שהממשל נותן לבין הציבור שאיך שהוא רואה אותו ומקבל אותו, נוצרה קירבה מיוחדת. האירוע הזה פותח את כל הנושא של "ממשל פתוח". יש כאן עידן חדש וחדשנות והוא מתאים לא רק למספרים אלא גם ליצירה ורוח".

משה קרסיק מצוות Feel data שזכה במקום הראשון עם יצירתו "מבט ממוקד", אמר כי ''יצרנו מפה טופוגרפית חדשה שלוקחת דאטה ובונה בצורה אמנותית את מפת ישראל. התחושה בהאקתון היתה מדהימה, תחושה של עשייה. כולם עובדים עוזרים אחד לשני שנגמר בתחושה של היי שכולם הציגו דברים מאוד יפים ועכשיו בפתיחת התערוכה זה חגיגי ומרגש מאוד''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו