פותחים את הלב כבר שנים ארוכות

ארגון עזר מציון מרחיב את פעילותו באזור הדרום ויתחיל שיתוף פעולה התנדבותי עם מכללת חמדת הדרום.

ערוץ 7 , י"ד בכסלו תשע"ט

פותחים את הלב כבר שנים ארוכות-ערוץ 7
אין שיעור לגמילות חסדים
צילום: ראובן סגרון

כבר שבע שנים, בחופשת הסמסטר בקיץ, הופכת המכללה האקדמית לחינוך "חמדת הדרום", מאקדמיה, כיתות ושיעורים, לקייטנת קיץ ובית חם לילדים עם צרכים מיוחדים של ארגון עזר מציון.

השבוע, בהחלטה משותפת של המכללה והארגון, שיתוף הפעולה המרגש הפך להחלטה אקדמית.

באירוע שנערך במכללה במסגרת תוכנית 'בימת חמדת', הגיעו אנשי ארגון עזר מציון לחשוף בפני הבנות את פעילותו. במרכז האירוע הופיעו בנות המועדונית של עזר מציון בנתיבות במופע מרגש של ריקודים ושירים, שלא השאיר עין יבשה.

כחלק מהחובות האקדמיות של הסטודנטיות, הן צריכות לתרום 30 שעות לקהילה. בראש הארגונים בהם הן יכולות לבצע זאת נמצא ארגון עזר מציון, הארגון הגדול בישראל בתחום התמיכה הרפואית.

סניף נתיבות הסמוך למכללה מרכז את פעילות החסד הנעשית בדרום, ונותן תמיכה רחבה לילדים עם צרכים מיוחדים ומשפחותיהם, מועדוניות פנאי בשעות אחרי הצהריים, בשבתות ובחגים, קבוצות תמיכה, משפחות מארחות, וקייטנת הקיץ שנערכת בתחומי המכללה.

פרופ' שאול קרקובר, נשיא מכללת חמדת הדרום, אמר בפתח האירוע "גמילות חסדים היא ערך חשוב ביותר לא רק ביהדות, אלא לקיום האנושי כולו. בכל ההיסטוריה של עם ישראל, בארץ ובגלות, היו אנשים גומלי חסדים וגמ"חים רבים קמו. במדינת ישראל העברנו את כל המשימה לממשלה, לשרים, שישפרו ויפתרו את הבעיות של אלו שזקוקים לכך.

"אבל גם במדינה אי אפשר לסמוך על הממשלה שתפתור את כל הבעיות, ולכן כל אחד ואחת צריכים להתגייס לנושא הזה. ארגון עזר מציון עושה את העבודה הזו בצורה יוצאת מהכלל, בצורה בין-לאומית ומסייע לחולים לזקוקים לכך ככל יכולתו".

עוד הוסיף פרופ' קרקובר כי "אין שיעור לגמילות חסדים. אפשר לעשות את שעות ההתנדבות האקדמיות השעות הללו בדיוק לפי התוכנית או לעשות את זה ברוחב לב. כאשר כולנו נשתדל ונעמול על גמילות חסדים, ממילא הסיוע לא יהיה רק לחברים ולחברות, אלא כל הארץ תהיה טובה יותר".

ארגון עזר מציון עוסק גם בסיוע לחולי סרטן וגיוס תורמי מח עצם למאגר הלאומי, ואף מפעיל את 'מחוברים לחיים', מערך התנדבותי של רכבים ומתנדבים המעביר ומשנע דגימות רפואיות, אוכל ועוד. לאחרונה הארגון הרחיב את פעילותו בדרום, והקים בבית החולים סורוקה שבבאר שבע קפיטריה לחלוקת שתיה חמה ועוגות תוצרת בית במחלקות ילדים ומיון. אחת המתנדבות היא יוכי, שמתמודדת בעצמה עם מחלת הסרטן ומטופלת בסורוקה, המעניק סיוע לחולי סרטן מאילת ועד מרכז הארץ.

יוכי שהגיעה לאירוע בחמדת הדרום, שיתפה לראשונה בסיפור התמודדותה וסיפרה לסטודנטיות על התנדבותה בהפעלת הקפיטריה ועל עוצמות הנתינה המגיעות מכך להתמודד בעצמה: "כבר שנה וחצי אני מתמודדת עם מחלת הסרטן. כמובן שהגילוי וההתמודדות הם נוראיים, משני חיים. בסורוקה, שם אני מטופלת, לא היה שום ייצוג של שום ארגון חסד ועמותות, ושום פעילות שבדרך כלל יש בבתי חולים במרכז. אנשים שמגיעים מכל האזור וכל המגזרים ואין מישהו שמציע שתיה חמה, כריך. הם יושבים וממתינים שעות במהלך הטיפול".

יוכי מוסיפה: "מתוך הצורך והראיה של מה שחסר, זכיתי להתנדב ולדאוג שבכל יום יש עגלה שמסתובבת בין חולי האונקולוגיה, מציעה קפה, עידוד וחיבוק. אני מסתובבת שם עם לוקר של טיפול ומצד שני עם העגלה ואנשים שואלים אותי מה אני, ואני עונה שאני גם וגם. אני רוצה להיות בצד של הנותן, אני מרגישה שזה מה שמרפא אותי. ואומרת לכם תהיו בצד של הנותן, תתנדבו, זה יעשה אתכם אנשים טובים, זה ישנה אתכם, כי כשאנחנו נותנים אנו בעצם מקבלים לעצמנו".

הרב נפתלי קובר, מנהל סניף נתיבות של עזר מציון, אמר "יש הרבה אנשים שעושים חסד, הרבה שמארחים ושפותחים את הלב, אבל כאן במכללת חמדת הדרום, האנשים שפותחים את הלב כבר שנים ארוכות. צריך לדעת שמי שחולה באזור הדרום הקושי שלו כפול. יחד עם ההתמודדות עם המחלה, הנסיעה לבתי חולים במרכז ארוכה וכואבת. אנו נתקלים בנשים מבוגרות שנוסעות להקרנות עם מוניות שירות ואוטובוסים, ואנו כאן לפחות כדי שיוכלו לנסוע ברכב. לצד המועדוניות ושאר המיזמים, הקמנו גם את הקפיטריה הניידת בבית החולים סורוקה שמשנה את התמונה, אבל אנו לא יכולים לעשות את זה לבד. אנחנו מבקשים את השותפות שלכם, את הלב ואת העשייה שלכם, עבור אותם אלו שזקוקים לכך".

סגן נשיא מכללת חמדת הדרום, ד"ר חיים שקד, סיפר "המפגשים של בימת חמדת לאורך השנים נועדו לתת מקום ושיח להיבטים שהם קצת פחות אקדמיים ולא קשורים ישירות למבחנים ולמטלות, אלא נותנים תשומת לב ודגש להיבטים הערכיים של הכשרת המורים. יש לנו הרבה מאוד ערכים שאנו מאמינים בהם, אבל בשנת הלימודים הנוכחית החלטנו שהמפגשים יעסקו באהבת העם והארץ. ההתנדבות של הסטודנטיות בארגון הזה שכולו גמילות חסדים, זו אהבת העם והארץ".