הצעת החוק שתגן על החקלאים

ח"כ ברושי מבקש לאסור מכירת מוצרים לצרכן הסופי במחירי הפסד, בשיטה השיווקית הידועה בשם 'לוס לידר'.

מיכל לוי , ט"ז בכסלו תשע"ט

איתן ברושי
איתן ברושי
צילום: הלל מאיר/TPS

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר (ראשון) בהצעת החוק של ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), ויו"ר השדולה החקלאית בכנסת, המבקשת למזער פגיעה בחקלאים.

הצעת החוק מבקשת לאסור מכירת מוצרים לצרכן הסופי במחירי הפסד, בשיטה השיווקית הידועה בשם 'לוס לידר'. בישראל תופעת הלוס-לידר שכיחה במיוחד בשיווק תוצרת חקלאית בדגש על פירות וירקות.

ברושי מסביר כי החשש מהנזק לצרכן שגלום בשיטת השיווק במחירי הפסד, היא שהצרכן יתפתה לחשוב שהוא חוסך על הקנייה כולה בזכות המוצר שנמכר במחיר הפסד, בעוד שמחיר הסל הכולל יהיה גבוה אף יותר מהרגיל. כלומר, המוצר נמכר בהפסד מסובסד על ידי מוצרים אחרים ואף מביא לעליית מחירים של הסל הכולל.

נציין כי במדינות שונות בעולם- צרפת, שוויץ וחלק ממדינות ארה"ב, חוקקו חוקים האוסרים או מגבילים מכירה של מוצרים במחירי הפסד.

"ההצעה בגרסתה הנוכחית, בתאום עם אנשי המקצוע ועם משרד החקלאות, מבקשת להחיל את ההצעה כהוראת שעה ניסיונית של שנתיים, על סל מוצרים מצומצם של הירקות והפירות העיקריים הנפגעים משיטת ה"לוס לידר", כגון עגבנייה, מלפפון, תפוח אדמה, בצל וגזר", הוא אומר.

במכתבו ששיגר ברושי לשרים הוא מסביר כי "הצעת חוק זו מהותית לקיומו של המגזר החקלאי, הנני רואה בהתניית תקופה ניסיונית לחוק זה כצעד אחראי שאינו מתעלם מהקשיים העולים מהשטח ומאפשר בחינה אמיתית של השפעותיו של החוק".