חיים ארנטל
חיים ארנטל צילום: מרים צחי

בשורה לחולי סרטן המתגוררים באזור המרכז. החל משבוע זה תורחב פעילות בנק מרכיבי הדם שפעל עד כה מול בית החולים הדסה עין כרם גם לבתי חולים באזור המרכז.

בעקבות השינוי לא יידרשו מעתה חולים הזקוקים לתרומה קבועה של מרכיבי דם לנסוע עד בית החולים הדסה בירושלים, בו פועל בנק מרכיבי הדם של עמותת זכרון מנחם במשך שנים, ולא ייאלצו לנסות ולגייס בעצמם תרומה מבני משפחה וחברים על מנת לקבל את התרומה בבית חולים באזור המרכז.

השבוע התרחבה פעילותו של בר מרכיבי הדם של עמותת זכרון מנחם גם לבתי החולים שניידר, תל השומר ואיכילוב.

מיזם בנק מרכיבי הדם החל לפעול לפני 28 שנים, לאחר שחיים ארנטל, מנכ"ל עמותת זכרון מנחם היה צריך לחפש תורמים למרכיבי דם (תרומבוציטים = טסיות דם וגרנלוציטים = תאי דם לבנים) בשביל בנו מנחם בן ה-15, שנלחם במשך שנים במחלת הסרטן.

לאחר שמנחם נפטר החליט ארנטל לפתוח מאגר, כדי שהורי החולים, שגם כך מתקשים להתמודד עם המחלה של ילדיהם, לא יצטרכו להתמודד עם חיפוש תורמים למרכיבי דם בתקופתם הקשה.

הקושי בתרומבוציטים היא תוקפם הקצר, העומד על חמישה ימים בלבד. ישנם ילדים חולים שזקוקים לתרומת תרומבוציטים יומיומית ובהתאם לכך, נדרש מאגר זמין של תורמים, על בסיס יומי. מאגר תורמי הדם מורכב מכ-2,000 תורמים ביניהם בני ישיבות המהווים 95% מהמאגר וכן וסטודנטים לרפואה. התורמים נבדקו לפני כניסתם למאגר, כדי לוודא שהם אכן כשירים לתרומה.

"זכרון מנחם" עורכים בשיתוף עם מד"א, ימי התרמת דם, כאשר מד"א מבצעת ספירת טסיות דם, כדי לבדוק התאמה לתרומת תרומבוציטים. אדם שלו יש יותר מ-150,000 טסיות, מתאים לתרומה. תרומת תרומובציטים אורכת כשלוש שעות (כשעה וחצי התרומה ושעה וחצי לבדיקות ומנוחה אחרי), פיזית מתבצעת כמו תרומת דם רגילה.

לאחר שנמצאה התאמה, עמותת "זכרון מנחם" מעבירה לישיבות את רשימת התורמים המתאימים. משה פרי העומד בראש המאגר מכין לו"ז מראש לחצי שנה וקובע את כמות התורמים ומועד התרומה לכל ישיבה, למשל ישיבת "תפארת ישראל" שולחת בימי ראשון אחת לשבועיים בשעה 10:00 שלושה אנשים לתרום מרכיבי דם.

משה מוודא יום לפני שהישיבה אכן שולחת את כמות האנשים שנקבעה, ובמידה ויש חוסר הוא משלים ממקומות אחרים. במידה ויש צורך גדול יותר עקב ריבוי חולים, משה דואג להגדלת התרומות.

המיזם כיסה עד היום 100% מתרומות התרומבוציטים לילדים חולים בבית החולים "הדסה עין כרם" וסייע גם לבתי חולים אחרים שצריכים עזרה בתרומות בפריסה ארצית ביניהם "סורוקה" ו"רמב"ם". החל מהשבוע יכסה המיזם גם את בתי החולים "איכילוב", "תל השומר" ו"שניידר", בשאיפה שבשבועות הקרובים יספק המיזם 100% ממרכיבי הדם הנדרשים גם לבתי החולים האלו.