חוק ''נאמנות בתרבות'' נתקל בקשיים

השר כחלון שתומך בחוק החליט להעניק חופש הצבעה לחברי סיעת "כולנו". ליברמן יתמוך מהאופוזיציה בתמורה לחוק עונש מוות למחבלים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בכסלו תשע"ט

יוזמת החוק, שרת התרבות רגב
יוזמת החוק, שרת התרבות רגב
Photo by Alex Kolomoisky/YEDIOTH AHRONOTH/POOL

שר האוצר משה כחלון, יו"ר מפלגת כולנו, החליט להעניק לחברי מפלגתו חופש הצבעה על הצעת חוק ''נאמנות בתרבות'' שאמורה לעלות מחר (שני) לאישור סופי במליאת הכנסת.

בקואליציה מעריכים כי החוק לא יעלה להצבעה בעקבות הקושי לגבש לו רוב של חברי הכנסת.

ח"כ רחל עזריה (כולנו) מתכוונת להצביע נגד החוק. ''אתקשה לתמוך בחוק", אמרה עזריה לגלי צה''ל, "בקואליציית 61 לא מעלים חוק כזה. מקווה שרגב תחליט לדחות, זה חוק שנותן יותר מדי כוח לשרת התרבות".

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, הבטיחה ״לא נפסיק להיאבק עד שהחוק ירד ימחק לגמרי ולא יעבור במחטף מכוער. את אנחת הרווחה של חלק מחברי כולנו, שניצלו הערב מעוד כתם ברזומה ההצבעות שלהם, היה אפשר לשמוע בכל המדינה.

''קוראת לכל האמנים והפעילים: אל תתייאשו. המאבק הציבורי עובד ואנחנו קרובים מתמיד להעביר את החוק הזה למקום הראוי לו - פח הזבל של ההיסטוריה״, הוסיפה יו"ר מרצ.

נכון לשעה זו, סיעת ''ישראל ביתנו'' שנמצאת באופוזיציה לא הודיעה על תמיכתה בחוק הנאמנות בתרבות, בשל סירובה של הקואליציה לתמוך בהצעת חוק עונש מוות למחבלים שמקדמת מפלגתו של אביגדור ליברמן.

בשבוע שעבר אמר ליברמן בישיבת הסיעה כי "התמיכה שלנו מותנית בקידום חוק עונש מוות למחבלים וביטול קיצור שליש למחבלים, שהסיעה מקדמת".גם חבר הכנסת בני בגין מהליכוד הודיע ליו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם, כי לא יתמוך בחוק הנאמנות. "לחוק המוצע אין שום יתרון על החוק הקיים, הדורש כי שני שרים יאשרו קניסת מוסדות תרבות בשל עבירה על החוק", אמר חבר הכנסת בגין וטען כי חוק "נאמנות בתרבות" מהווה פגיעה קשה בחופש הביטוי.

"אם חסרות אצבעות אז חסרות אצבעות. החיים לפעמים מסובכים ועבור קואליציות מצומצמות החיים מסובכים יותר", אמר בגין לגלי צה''ל. על חוק עונש מוות למחבלים אמר ח''כ בגין כי "אין שום סיכוי שהחוק הזה ייכנס לספר החוקים".