צפו: "עם ישראל חי" באתיופיה

תיעוד: אנשי הקהילה היהודית באתיופיה שרים 'עם ישראל חי' ואת המנון תנועת בני עקיבא.

אלירן אהרון , י"ז בכסלו תשע"ט

תנועת בני עקיבא עולמית מפרסמת היום (ראשון) תיעוד וידאו של בני קהילת יהודי אתיופיה, שנותרו בגונדר ובאדיס אבבה וטרם קיבלו אישורי עליה לארץ, ואשר מכונים על שם כך ״ממתינים״.

בני קהילות אלה, כ- 8,000 איש, מחכים לאישורי הממשלה, חלקם כבר קרוב לעשרים שנה, ולכן החליטו לא להמתין ופתחו סניפים של בני עקיבא שוקקי פעילות.

הסרטונים צולמו במהלך ביקור של מזכ"ל התנועה, רועי אביקסיס, וקודמו בתפקיד, הרב נעם פרל. בסרטונים נראים חניכי התנועה ובני הקהילה שרים יחד את המנון התנועה ואת ״עם ישראל חי״.

מטרת הביקור היתה לבחון דרכים לסייע ולתמוך בפעילות הקהילות וכן לבחון את הרחבת פעילות בני עקיבא במקום. המשלחת הישראלית התקבלה ע״י אלפי אנשים. ״התחושה היתה שמצפים לבואנו בכיליון עיניים״, מספר אביקסיס. ״התנהלות הקהילות הללו מעוררת השתאות. צריך להבין, המרכזים הקהילתיים ממוקמים בערים ושם יש את כל שירותי הדת, בית כנסת, מקווה, חדרי לימוד וארוחות לילדים קטנים.

''האנשים, בשל מצבם הכלכלי הירוד, שכרו לעצמם בקתות בוץ המרוחקות לפעמים שלושה וארבעה קילומטרים מהמרכז, וצועדים יום יום ברגל הלוך וחזור על מנת להשתתף בפעילות״, תיאר.

תנועת בני עקיבא מקיימת פעילות פעמיים בשבוע בהשתתפות מאות חניכים ומדריכים. כל החניכים, גם אלו שאינם דוברי עברית, יודעים את מילות המנון התנועה בעל פה. ״כשבאדיס ובגונדר שרו ״עלה נעלה״ הלב שלי החסיר פעימה״, מספר אביקסיס.

אורך הפעולה שעתיים תמימות, בהן לומדים החניכים עברית, פרשת שבוע ואת ערכי התנועה. ״אחד המדריכים בסניף אמר לי 'אני בן 21 וממתין כאן כבר עשר שנים. החלום שלי הוא להתגייס לצה״ל. עוד מעט אני מגיע לגיל שזה יהיה מאוחר מדי להתגייס'. דמעות עלו בעיניו כשסיפר לי את זה״, מוסיף אביקסיס.

תנועת בני עקיבא העולמית החלה לתמוך בהדרגה בפעילותן של הקהילות באתיופיה. בכלל זה היא מכשירה מתנדבים לתת למדריכים המקומיים מערכי הדרכה, תכנים וכלים להדרכה, חולצות תנועה ואביזרים לחגים. השנה, ישתתפו שמונה מדריכים מהצוות באדיס ובגונדר כנציגים בוועידה העולמית של בני עקיבא שתתקיים בינואר בירושלים. ״כוונתנו, בהמשך, לפעול בשיתוף פעולה עם הסוכנות היהודית. להדק את הקשר ולשלוח לשם שליחים כמו בקהילות אחרות בכל העולם״, מציין אביקסיס.

חברי הקהילות מקיימים אורח חיים יהודי דתי מלא והלכתי, משתתפים בשלוש תפילות ביום, גברים ונשים. הם שומרים שבתות כהלכתן, טהרת המשפחה והלכות טבילה. חגי ישראל נחגגים ברוב עם ובהתלהבות. כמו כן, הקהילה משתתפת ברשת שיעורי תורה ועברית.

״מאחר והנושא הזה שנוי במחלוקת״, מסביר אביקסיס, ״אנשים מטילים ספק בכנות כוונותיהם של האנשים. חושבים שהם מתחזים ליהודים רק כדי לעזוב את אתיופיה ולשפר את איכות חייהם. היינו מוכרחים לראות במו עינינו מה קורה שם והאם יש על מה לדבר. אני חייב לומר, הרושם הוא חד משמעי. אין ספק בטוהר כוונותיהם. הם כמהים ליהדות ולארץ בכל ליבם ומאודם. כשהם שרים לשנה הבאה בירושלים בכזאת התלהבות אי אפשר לפקפק בזה״.

אביקסיס מסיים באמרו כי ״יצאנו משם בתחושת אחריות. תחושה, שאי אפשר להישאר אדישים. חייבים להירתם לעזרתם. הרבה מתנגדים טוענים, שהם גויים גמורים ואין לאפשר להם לעלות לארץ. אני מציע לכולם, לנסוע ולהתרשם במו עיניהם, במבט בלתי אמצעי״.