המדינה הבאה: בחריין

נתניהו פועל להסדיר את היחסים הדיפלומטיים בין ישראל ובין בחריין, על רקע ההתקרבות למדינות ערב המתונות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ז בכסלו תשע"ט

נתניהו עם נשיא צ'אד
נתניהו עם נשיא צ'אד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

פקיד ישראלי בכיר מגלה הערב (ראשון) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל להסדיר את היחסים הדיפלומטיים בין ישראל ובין בחריין, על רקע ההתקרבות למדינות ערב המתונות ביניהן גם עומאן בה ביקר נתניהו באחרונה.

ראש הממשלה מדבר רבות על רצונו להרחיב את הקשרים עם מדינות ונסיכויות במפרץ, כשגם שמה של סעודיה כבר עלה, ומתחת לפני השטח נעשים מאמצים לייצר הישגים גם בזירה זו.

במקביל מגביר נתניהו את המאמצים לחימום הקשרים עם מדינות אפריקה. הערב (ראשון) הוא אירח את נשיא הרפובליקה האיסלאמית של צ'אד, אידריס דבי, שהגיע לביקור היסטורי בישראל.

לאחר פגישה בארבע עיניים נשאו השניים הצהרה לתקשורת. נתניהו רמז שיש מקומות ביבשת אפריקה שאליהם טרם הגיע. ''אני מקווה גם להגיע למרכז אפריקה - אני זורק רמז גדול. אני מקווה להביא איתי חברות ישראליות גדולות וכל מה שאני חושב שיכול לשפר את החיים של האנשים באפריקה. אפריקה חוזרת לישראל וישראל חוזרת לאפריקה".

נשיא צ'אד אמר ''זה ביקור היסטורי גם עבור צ'אד וגם עבור ישראל והוא יאפשר לפתוח דף חדש ביחסים בינינו. הביקור הזה משקף את הכוונה שלנו להיכנס לעידן חדש של שיתוף פעולה ובעקבות זה גם חידוש היחסים הדיפלומטיים".

"חידוש היחסים בינינו שאני אישית מאד רוצה בהם, זה לא דבר שיכול להעלים את הבעיה הפלסטינית. אני עצמי הצהרתי כבר לא פעם באו"ם שמדינתי מאד אוהדת ומייחלת להליך שלום בין ישראל לפלסטינים וההסכם הזה צריך לשקף את יוזמת השלום הערבית וגם הסכמים בין שתי הצדדים", אמר הנשיא האורח לראש הממשלה נתניהו.

בערוץ עשר דווח הערב כי ישראל מקיימת מגעים לחימום היחסים עם כמה מדינות מוסלמיות נוספות באפריקה, ובהן גם סודן. בישראל מעריכים שביקור נשיא צ'אד בישראל יקדם משמעותית את חימום היחסים עם שכנותיה המוסלמיות מאלי וניז'ר.

אחת המטרות מאחורי חימום היחסים עם צ'אד ועם שאר המדינות המוסלמיות במרכז אפריקה הוא לאפשר מעבר של טיסות בין ישראל לאמריקה הלטינית מעל אותן מדינות - בשלב ראשון של חברות תעופה זרות.