צלחות לווין בשימוש צה"ל
צלחות לווין בשימוש צה"ל אילוסטרציה: דובר צה"ל

במשטרה הושק לאחרונה פרויקט "יואב" שבמסגרתו כוחות מבצעיים יוכלו לתפקד באופן רצוף ונקי מהפרעות באירועי חירום ובשגרה, בשטחים שבהם אין כיסוי תקשורתי הכרחי, זאת באמצעות תקשורת ישירה עם לוויינים בחלל - כך מדווח הבוקר "ישראל היום".

בדיווח נאמר כי אזורים בעייתיים מבחינה טופוגרפית, כמו עמקים וקניונים ללא כיסוי תקשורתי - מהווים כר פורה לגורמים עוינים ולגורמי פשיעה.

לדוגמה, באפריל השנה נהרגו עשרה חניכי המכינה הקדם־צבאית "בני ציון" בשיטפון בנחל צפית שבדרום. כוחות הצלה גדולים שהגיעו למקום נתקלו בבעיות קליטה בשל היעדר כיסוי סלולרי באזור. העובדה שהמשטרה תלויה בממסר קשר קרקעי מקשה על כוחותיה לתפקד בצורה יעילה בגבול ישראל־מצרים בהתמודדות עם ארגוני פשיעה ומבריחי סמים ואמצעי לחימה.

באסון השריפה בכרמל ובשריפות נוספות נאלצה המשטרה להתמודד עם הצורך להעתיק במהירות את מרכזי השליטה בשטח, אבל הדבר נמנע ממנה עקב היעדר תקשורת שאינה תלוית סלולר או תקשורת קווית. ניסיונות העבר מלמדים שבפיגועים המערכות הסלולריות קורסות והדבר מקשה על המשטרה וגורמי ההצלה.

כחלק מהפקת הלקחים, התקשרה המשטרה עם חברה מסחרית המספקת שירותי לוויין שיאפשר לה רציפות תפקודית והעברת נתונים ותמונות, בכל נקודה ואירוע ברחבי הארץ. הזמינות הלוויינית תאפשר ליחידות המשטרה לעקוב אחר הכוחות בשטח בעיצומו של מבצע, לתעד עבריינים במקומות ללא כיסוי תקשורתי ולהעביר נתונים באופן ישיר ומהיר בין הכוחות.

המערכת נכנסת לשימוש כבר בימים אלה. בעתיד מתכוונת המשטרה להרחיב את השימוש בתשתית הלוויינית ולצייד את כלל מחוזות המשטרה והיחידות המיוחדות בטרמינלים לווייניים ובחיבור לתשתית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו