המאבק בגיורים הפרטיים עולה מדרגה

הרבנות הראשית הגיעה להסכמות עם רבני אירופה להכרה נרחבת בבתי הדין במדינות השונות, תמורת אי הכרה של רבני אירופה בגיורים פרטיים.

ערוץ 7 , י"ח בכסלו תשע"ט

ועידת רבני אירופה בכינוס בריגה
ועידת רבני אירופה בכינוס בריגה
צילום: אלי איטקין

רבני אירופה יפסיקו להכיר בגיורים פרטיים שנעשים בישראל, בניגוד לעמדת הרבנות הראשית, תמורת חיזוק של בתי הדין ששייכים להם במדינות השונות, כך פורסם הבוקר (שני) בעיתון "ישראל היום".

על פי הסיכום המתגבש בין רבני אירופה לרבנות הראשית, שצפוי ככל הנראה להיחתם בימים הקרובים, יהפכו בתי הדין במדינות אירופה השונות לסמכות היחידה בתחום הגיור באזור שלהם.

הדיונים בין הרבנות הראשית לישראל לנציגי ועידת רבני אירופה נמשכו כשנתיים, ובסיומם גובשו ההסכמות לפיהן יפסיקו רבני הועידה להכיר בגיורים הפרטיים שמבוצעים בישראל.

בתמורה לכך יופסק הנוהל שהנהיגה הרבנות הראשית שבמסגרתו רבנים נודדים יוצאים לגייר בקהילות השונות. במקום זאת, בכל קהילה שבה קיים בית דין שמוכר על ידי הרבנות, הוא יגייר, ובמקומות שבהם אין בית דין ייבדק פתרון נקודתי.

הרקע לדיונים ולהסכמות הוא המאבק שניהל במהלך השנתיים האחרונות הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, נגד רשת בתי הדין הפרטיים לגיור "גיור כהלכה", וכן ניסיון להביא לשיפור היחסים בין רבני אירופה לבין הרבנות הראשית.

הרב שאול פרבר, מייסד "גיור כהלכה", תוקף הבוקר בחריפות את ההסכמות המתגבשות, "לא יעלה על הדעת שימכרו את ההלכה היהודית ואת עם ישראל עבור דילים פוליטיים. אנחנו לא מעלים על דעתנו שהרב הראשי לישראל או וועד רבני אירופה יתנו את ידם למעשה כזה. גיור כהלכה מוכר על ידי הקהילה היהודית הרחבה וזוכה לתמיכה רבה בארץ ובעולם, והמגמה הזאת הולכת ומתעצמת כל הזמן. ראוי ונכון שהרבנות הראשית תעסוק בטובת עם ישראל".