חנה קטן: "נשים חולות במחלות פסיכוסומטיות פי שלושה מגברים"

''כיום מתפרסמים יותר ויותר מחקרים שמראים את הקשר בין הגוף לנפש", אמרה ד''ר קטן בהרצאה במכללת אורות ישראל.

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ח בכסלו תשע"ט

ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: אולפני חן צלמים

יום עיון מיוחד התקיים במכללת ''אורות ישראל'', במהלכו למדו המשתתפים על החיים במשפחה והחיים בעת זקנה.

ד"ר חנה קטן, נשיאת המרכז למשפחה במכללה, הסבירה בהרצאתה מדוע נשים סובלות ממחלות פסיכוסומטיות פי שלושה מאשר גברים.

"מחלות פסיכוסומטיות הן מחלות שנובעות מהנפש. זו יכולה להיות אסתמה, פסוריאזיס או מגרנות, ועוד שלל מחלות שמקורן הוא בנפש שלנו, שנובעות מעצם העובדה שנשים רגישות יותר מגברים ולוקחות יותר ללב", אמרה.

בהמשך הסבירה ד"ר קטן על הקשר בין המצב הרפואי לנפשי ואמרה כי יש טענות כנגד הרפואה הקונבניונאלית שאינה מקשרת בין השניים, אך הטענות אינן מדויקות. לדבריה "לרפואה הקונבנציונלית יש אות קין, משום שנראה שאינה מכירה בערך הקשר בין גוף לנפש. אני פה כדי לומר לכן שזה לא נכון.

"כיום מתפרסמים יותר ויותר מחקרים שמראים את הקשר בין הגוף לנפש, אם זה בגיל ההתבגרות כשהנפש סוערות ואז יכולות להופיע בעיות אכילה, שיבושי מחזור אצל כלות, שינויים אחרי לידה עם התווספות ילד חדש למשפחה, ועוד".

"אז מה עושים כדי לטפל?" המשיכה ד"ר קטן, "צריך לראות את עצמנו בעין טובה. לא לחלק ישר תרופות אלא לחשוב על מה שאני מכנה 'רשימת הת'' קודם כל תפילה, ואז תודעה – להבין שהקב"ה נמצא איתי כל הזמן ולהבין מה קורה לי ולמה, ואז תנועה – לזוז כדי שהגוף לא יתנוון, ואז תזונה, ורק בסוף תרופות. זו גם עמדתה של הרפואה הקונבנציונלית".

במהלך יום העיון נשמעו הרצאות נוספות מפי ד"ר ציפי ריין בנושא "כיבוד הורים כחלק מבניית הזוגיות", ורננה שפירא שהרצתה בנושא "בין שייכות לכבוד בקשר אם-בת".

בסיום יום העיון שרו הסטודנטיות "קולולם" עם "שיר תקווה" בהובלת צמד "אבני שיר", אותו הקדישו ליום ההוקרה לנכי צה"ל.