תבוטל ההפליה בין משפחות שכולות

הכנסת אישרה את ביטול ההפליה בין משפחות של קרבנות נפגעי טרור, שהיתה נהוגה עד כה, אם לנרצח היתה פנסיה תקציבית.

חזקי ברוך , י"ח בכסלו תשע"ט

ח"כ שולי מועלם - רפאלי
ח"כ שולי מועלם - רפאלי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק של יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, הקובעת שיש להשוות את התנאים בין משפחות נפגעי פעולות איבה.

נכון להיום, משפחותיהם של קורבנות פעולות איבה זכאיות לקבלת תמלוגים מהביטוח הלאומי בגין חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה וגם את כספי הפנסיה הצוברת של המנוח. אולם, כאשר מדובר על נפגעים בעלי פנסיה תקציבית דוגמת עובדי מדינה וקציני צה"ל, על המשפחות לבחור בין הזכות לקבלת כספי הפנסיה או תגמולים מהביטוח הלאומי.

הדוגמה הטובה ביותר להמחשת הפער היא על משפחות קורבנות אסון הכרמל. לחלק מהנספים הייתה פנסיה צוברת ולחלקן פנסיה תקציבית. למרות שכל המשפחות שותפות לגורל הקשה של אותו אסון, מבחינת המערכת הן לא זכאיות לאותם תנאים. חלק מהמשפחות זכאיות לקצבה מהביטוח הלאומי ובנוסף זכאיות לכספי הפנסיה הצוברת, לעומתם משפחות של חללים בעלי פנסיה תקציבית נאלצו לבחור בין השתיים.

כמוהם, ישנם מקרים נוספים של עובדי מדינה בעלי פנסיה תקציבית שנרצחו בפיגועי טרור ומשפחותיהם נמצאות באותו מצב דוגמת משפחתו של יעקב דון ז"ל, שנרצח בפיגוע ירי בגוש עציון לפני כשנה וחצי.

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, הסבירה שיש כאן תיקון של עוול גדול. "משפחות שכולות שיקיריהן נרצחו בפעולות טרור במהלך עבודתם בשירות המדינה, לא די בכך שחרב עליהן עולמם הן נאלצות להתמודד עם בירוקרטיות אין סופיות. הדרישה מצד המדינה אל המשפחות השכולות כי עליהן לבחור בין הזכאות לפנסיה תקציבית לבין קצבה לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, היא הפלייה. לשמחתי הכנסת הצביעה היום בקריאה שנייה ושלישית על הצעת החוק שקידמתי בנושא והחליטה לבטל את ההפליה שהונהגה עד כה. כך אנו מתייחסים באופן שווה לכל אלה שבזכות מסירות הנפש שלהם מתקיימת מדינת ישראל".