ליאון, בלי עצי אשוח

איש מפלגת העבודה דניאל מרציאנו, מתומכיו הנלהבים של ראש העיר, קורא שלא להציב השנה עצי אשוח ברחבי ירושלים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט בכסלו תשע"ט

יהיו אשוחים בבירה? ליאון
יהיו אשוחים בבירה? ליאון
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

השנה האזרחית, שנת 2018, עומדת להסתיים, ולנוכח ניסיון העבר יש מי בירושלים שחושש לראות שוב עצי אשוח וסממנים נוצריים פזורים לאורכה ולרוחבה של העיר בחסות עיריית ירושלים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם דניאל מרציאנו, פעיל חברתי ואיש מפלגת העבודה שהוביל תמיכה משמעותית במועמדותו של משה ליאון, ראש העיר הנבחר, וכעת הוא מבקש מליאון למנוע את המראות הללו.

"אני פונה אליו כיהודי. כבר אכלנו מרורים מכמה ראשי עיר שנתנו יד חופשים לכל מיני אומות. אני פונה אליו כאיש מפלגת העבודה שחרש את העיר והביא לו קולות. עד כה אני חורש את הארץ ושותק, אבל כאן אני פונה אליו ברגש ובתחנונים שהנושא הזה יירד מעל ירושלים".

"אנחנו עיר הקודש והעם הנבחר, אנחנו לא עובדי אלילים אלא עובדי הקב"ה", אומר מרציאנו וחוזר אל פנייתו הישירה לליאון: "רד מהנושא של עצי האשוח. אנחנו לא מעוניינים בדברים האלה. הרי חוץ מהקב"ה אף אחד לא סופר אותנו, אז מה לנו להתדפק על דלתם ועל כספם? ירושלים צריכה להאיר דרך ישיבות בתי כנסת ואחווה בינינו".

לדבריו במידה ובקשתו לא תישמע אצל ראש העירייה החדש, "לא אתן לו מנוחה וארדוף אותו כאח וכמי שאוהב אותו ותמך בו".

מרציאנו נשאל אם אינו מקבל את הגישה הרואה בירושלים עיר שאמורה למשוך אליה תיירים בני כלל הדתות, תיירים שהופכים לשגריריה של העיר בארצות מוצאם, האם לאחר שהארוויזיון הועתק מירושלים לתל אביב ירצה לראות גם את התיירות הנוצרית עוברת לשם?

"את העם היהודי לא עניין הכסף אלא הקב"ה. מה אנחנו מחפשים להתרפס ולהתחנן?", הוא שואל ובאשר לאיזכור האירוויזיון הוא מוסיף: "הרי מי מגיע לארוויזיון? אלו שונאי ישראל ששורפים במדינות שלהם את דגל ישראל ופוגעים בה' יתברך. אנחנו לא מעוניינים בהם. אנחנו נמצאים בזמן שבו הקב"ה רומז לכל יהודי שהוא רוצה בנו".

לטעמו של מרציאנו התיירות הנכנסת לישראל והגעתם של מנהיגים לכאן לא תיפגע שכן לא מדובר בביקורים מתוך אהבת ישראל אלא מתוך מצוקתם שלהם. "מי שמגיע אלינו זה בגלל שהם במצוקה. חסר להם מים, אוכל, חקלאות והם צריכים אותנו".

לקראת תום השיחה אתו שאלנו את מרציאנו כיצד מתיישבות עמדות נחרצות ובלתי מתפשרות כל כך בהיבט הדתי לאומי עם היותו איש מפלגת העבודה. "אני אח של סעדיה מרציאנו מנהיג הפנתרים וח"כ בעבודה", הוא מציין ומזכיר כי בעבר "היו חובשי כיפות במפלגת העבודה, ויש שם יהודים טהורים שעוזרים לי ופותחים לי דלתות כשצריך, כי הם מאמינים בזה שאנחנו העם הנבחר והם אנשי מפלגת העבודה".