סמוטריץ': אחדות איננה אחידות

בראיון לערוץ 7 מסביר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' את המניעים לדרישות מפלגתו, 'האיחוד הלאומי' מ'הבית היהודי' לקראת איחוד נוסף בין המפלגות לקראת הבחירות הבאות.

"כבר שלוש שנים וחצי אנחנו מבקשים מהשר בנט בכל לשון של בקשה לחתום על הסכם אחדות שייג את המתחים ויוודא שהביחד הזה שלנו נמשך. למרבה הצער בחלק הראשון של הקדנציה השר בנט אמר ותידרך שהוא רוצה לפרק את השותפות מכיוון שככל הנראה אז הוא חשב על אסטרטגיה פוליטית של להתמרכז ולהתמודד על ראשות הממשלה ואנחנו היינו כנראה סוג של נטל", אומר סמוטריץ' המביע שמחה על כך שבסופו של יום הכרע השר בנט "שהוא רוצה להישאר בציונות הדתית ולכן הוא רוהצ שהשותפות הזו תימשך, אבל עד עכשיו זה הסתכם בהצהרות ואמירות ולא בנכונות להיכנס לחדר ולייצר חיבור".

"צריך להבין שחיבור זה לא כשאחד בולע את השני. אחדות אינה אחידות והיא לא יכולה להתבסס על טשטוש זהות ומאפיינים ייחודיים שיש לכל מפלגה. אי אפשר לטאטא אל מתחת לשטיח את ההבדל המרכזי שבו השר בנט שואף להוביל את הבית היהודי ממפלגה דתית למפלגת ימין ישראלית, מפלגת שלטון שתהיה פלטפורמה שתאפשר לו להתמודד על ראשות הממשלה, מה שגם בעיניי הוא רעיון טוב לגיטימי ואני מפרגן לו וחושב שהוא יעשה את התפקיד הזה מצוין, אבל זו לא תהיה מפלגה דתית. אנחנו ב'איחוד הלאומי' מבקשים לשמר מפלגה דתית לאורך זמן ויש לזה נגזרות במחויבות הערכית לציבור, למפעלים ונגזרות בהיבט ההלכתי והיבט סדר היום שבו עוסקים. לכן אנחנו רוצים ללכת ביחד אבל באופן של שתי מפלגות שרצות ביחד".

על דבריה של השרה שקד שהגדירה את דרישות מפלגתו כלחץ בלתי הגון, תוהה חבר הכנסת סמוטריץ' מדוע השרה שקד ביקשה מהציבור לפני כשבוע להאמין למניעים הענייניים שהובילו אותה ואת השר בנט בהפעלת הלחצים על ראש הממשלה. "אני לא טוען שהם היו סחטנים ושהפעילו לחץ לא הגון על נתניהו ומציע לה להתייחס לגופו של עניין".

על הדרישות עצמן מסביר בנט כי הדרישה לשליש מהמקומות ברשימה המשותפת לכנסת היא למעשה האמצע שבין המציאות שהייתה באיחוד הראשוני בין המפלגות, אז היו לאיחוד הלאומי ארבעה מקומות בעשירייה הראשונה, לבין החלטתו העצמאית והחד צדדית של השר בנט להעניק ל'איחוד הלאומי' שני מקומות בלבד. "הם רוצים לשמר את המצב הקיים היום ואני אומר למה לא לשמר את המצב שהיה קיים בקדנציה הקודמת?". לטעמו של סמוטריץ' שליש ברשימת המפלגה לכנסת מייצג את כוחו של הציבור התורני בקרב המצביעים, אם לא מעבר לכך.

"אנחנו לא מתביישים בכך שאנחנו רוצים שיהיו לנו יותר חברי כנסת, יותר תקציב ויותר יכולת לעבוד. זו המשמעות של מפלגה שקובעת סדר יום".

דרישה נוספת נוגעת לשותפות בעיצוב המסרים בקמפיין הבחירות ובהמשך במו"מ הקואליציוני כחלק מבניית הערכים המשותפים של המפלגה. עוד דורשת המפלגה חופש הצבעה בענייני דת המדינה וסמוטריץ' מזכיר את המצע המפורט שהכינה מפלגתו סוגיה זו. לדבריו מדובר במחוייבותם של חברי המפלגה למצביעיהם, בעוד "בנט והבית היהודי משיקוליהם שלהם, כנראה מתוך אותה אסטראטגיה ארוכת טווח לא רוצים לעסוק בדת ומדינה. אני מכבד את זה מאוד. אין לי עניין לכפות עליהם, אבל יש להם את המצע שלהם ולנו את המצע שלנו ואנחנו מבקשים את הזכות והחובה להצביע בהתאם לעמדתנו".

הדרישה הרביעית אותה מציגה מפלגתו של סמוטריץ' היא ייצוג בוועדת ראשי הקואליציה, כי שקורה במפלגות החרדיות, שם יושבים גם חבר הכנסת גפני וגם סגן השר ליצמן.

סמוטריץ' מסביר את הדרישה בקביעתו של השר בנט עצמו ולפיה הוא נאלץ להיאבק על עמדותיו הימניות כסמן הימני היחיד של הממשלה בעוד שאר ראשי הקואליציה מושכים את העגלה שמאלה. "זה פורום קריטי שמקבל החלטות קריטיות והשר בנט הוא הסמן הימני היחידי בפורום הזה והוא אומר בצדק שקשה לו לעמוד מול כולם ולמשוך את הממשלה ימינה, ואנחנו רוצים לעזור לו, אנחנו דורשים שיהיה עוד אחד שייקח ימינה ולכיוון תורני יותר".

על טענתו של סגן השר, הרב בן דהן, הקורא לחברי 'האיחוד הלאומי' לוותר על השריונים ולהתמודד על מקום ברשימה כי שהוא עצמו עשה, משיב סמוטריץ' בהזמנה לרב בן דהן ולשאר חברי 'הבית היהודי' להתמודד על מקום ברשימת האיחוד הלאומי, "אני בטוח שהם יתברגו במקומות גבוהים", אומר סמוטריץ' המביע את התנגדותה העקרונית של מפלגתו למתווה הפריימריז שלדבריו חסרונותיו גדולים מיתרונותיו.

בנוסף קורא סמוטריץ' להימנע מהביטוי 'שריון' בהקשר פוליטי זה. הוא מבהיר כי שילוב בין שתי מפלגות אינו שיריון אלא מציאת דרך מאוחדת לריצה משותפת, כך היה בין הליכוד לישראל ביתנו וכך היה בין מפלגת העבודה ל'תנועה'. "שיריונים זה מה שהשר בנט רצה לעשות ליינון מגל ואלי אוחנה. אותנו הוא לא שיריין כפי שאנחנו לא שיריינו אותו. יש כאן שתי מפלגות שמרכיבות את הרשימה ביחד. אנחנו דוגלים במנגנון הבחירה שלנו ואם רוצים ללכת יחד כל מפלגה צריכה לכבד את המפלגה האחרת".

ומה יקרה אם לא יתקבלו דרישות המפלגה? האם אז יילכו שתי המפלגות בנפרד להתמודדות בבחירות? סמוטריץ' משיב: "אני לא עסוק בזה. אני קורא שר בנט להיכנס לחדר ולנהל מו"מ. אלה דרישות סופר-הגיוניות, מדובר במפגש באמצע בין הבסיס שיצאנו איתו לדרך לבין אותה כפייה שעשה לנו השר בנט בבחירות האחרונות, אלה דרישות שגם עוזרות לשר בנט לשמור על ימניותה ועקרונותיה הערכיים של הממשלה שתקום בעזרת ה' לאחר הבחירות".