קורבנות המאבקים שלו. אבו מאזן
קורבנות המאבקים שלו. אבו מאזןצילום: str פלאש 90

מנגנוני הרשות הפלשתינית החליטו להאריך בעוד 45 ימים את מעצרו של עיסאם עאקל, הערבי בעל האזרחות האמריקאית שנחטף ונעצר על ידיהם בירושלים בעוון עסקאות נדל"ן עם יהודים בהן היה מעורב. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם המזרחן סא"ל במיל' ברוך ידיד העוקב אחר פרטי הפרשה מהעבר הפלשתיני שלה.

"עיסאם עאקל נעצר בשבוע הראשון של אוקטובר על ידי מנגנוני המודיעין הכללי בראשותו של הקולונל מאג'ד פארג', שמועמד לרשת את אבו מאזן. הוא נעצר בחשד למעורבות בעסקאות קרקעות בעיר העתיקה והעברתן ליהודים", מתמצת ידיד את הפרשה עד כה ומיד מרחיב ומתאר את המבט הכולל יותר של הפרשה:

"לפני חודשיים שלושה התפתח סכסוך מתוקשר בין אבו מאזן למוחמד דחלן. אבו מאזן אומר בתגובה לטענות שעלו במזרח ירושלים, שהרש"פ לא מערימה על הירושלמים קשיים בנושא קרקעות והנכס שבגינו אתם תוקפים את הרשות הפלשתינית נמכר בכלל על ידי מוחמד דחלאן בכסף של איחוד האמירויות. דחלאן לא נשאר חייב והוא ואנשיו מפרסמים שיחות וצילומים שמוכיחים לתושבי מזרח ירושלים שידו של המודיעין הכללי, בידיעת אבו מאזן, היא שהייתה במעל והיא אחראית למכירת הקרקעות".

ממשיך ידיד ומספר: "אבו מאזן חייב לנקות את עצמו מהאשמות על שחיתות ובירוקרטיה שמונעת העברת קרקעות מאדם לרעהו, מה שמנוצל לדעתם על ידי ישראל כדי להעביר אדמות ליהודים. לכן הוא מחליט להוכיח שהוא עושה הכול כדי למנוע את הישנות התופעה. ואכן בימים הראשונים זיהתי פעילות נרחבת של המודיעין הכללי במזרח ירושלים. יש לנו מידע שראש המודיעין, מאג'ד פארג' בעצמו, בלויית קציני מטה שלו בלבוש אזרחי ביקרו במבנה שנמצא במרחק מאה מטרים מהכותל המערבי בשכונת תהדייה. הוא ביקר במקום כדי להוכיח שהוא חוקר את הפרשה ולנקות את עצמו מהאשמות".

ידיד מציין כי "תושבי מזרח ירושלים דיווחו שהם מופתעים לראות במבנה נוכחות יהודית", כך שעל פניו העסקה למכירת המבנה כבר בוצעה.

על נוכחותם של אנשי מנגנוני הרשות במזרח העיר ניתן ללמוד מעצם מעצרם לפני יומיים, מעצר שכלל את לכידתו של המוגדר כמושל ירושלים, כך גם ג'יהאד אל פאקי, ראש המודיעין הכללי בירושלים ואייתם בכירים נוספים. המשטרה נימקה את המעצר בפעילותם בעיר ובמעורבות בחטיפתו של עיסאם עאקל. לדבריו את כל המהלכים הללו עושים אנשי הרש"פ רק כדי להוכיח שאין בכוונתם לאפשר העברת קרקעות לידיים יהודיות.

עוד מציין ידיד כי "תושבי ירושלים עסוקים כעת בעוד שני נכסים דומים והדבר מביא להכרזתו של המופתי שמזכיר פתוו'א משנת 35' הקובע עונש מוות למי שיעסוק בעסקאות קרקעות, ממשלת הרש"פ בראשותו של חמדאללה מזכירה את הענישה הקשה למי שיתפס בנושא זה והרוחות במזרח ירושלים סוערות".

"מתחיל קמפיין 'מכירת קרקעות – בגידה'. פוסטרים נתלים ברחבי העיר העתיקה", אומר ידיד ומציין כי במסגרת הפעילות נמנעה קבורתו של אחד הפועלים שנהרגו בתאונת הדרכים בכביש הבקעה. הפועל, עללא קירש, הוא בן למשפחה שנחשדה בקשר לסחר קרקעות ומשום כך כאשר הובא לקבורה סירבו לקבלו חמישה מסגדים והגופה הוחזרה לבית החולים ורק לאחר 24 שעות של שיטוט עם הגופה ברחבי מזרח העיר הוא נקבר קבורת חמור בנבי-מוסא.

על גזר דין המוות שבו מאיימת הרש"פ כחלק מפתוו'א שנכתבה בעבר, נשאל ידיד אם עד כה בוצע גזר דין שכזה. לדבריו אכן "הרש"פ יכולה להטיל עונש מוות, אלא שזה דורש את אישורו של אבו מאזן. זה עוד לא קרה. לפחות שלושה פלשתינים שהואשמו בכך מצאו את מותם בתא המעצר. שניים מהם היו אנשי מודיעין. על האחד נאמר שהתאבד והאחר שלקה בליבו. עוד שלושה אחרים כנראה חוסלו בידי אספסוף ברחוב"

ומה באשר לעיסאם עאקל עצמו, העצור שנחטף בירושלים וכעת הוארך מעצרו? מה מצבו? על כך מספר ידיד כי "אשתו ביקרה אותו ודיווחה על תנאים קשים. נציגים של הקונסוליה האמריקאית ביקרו אותו. גורמים ברש"פ שלחו נייר כתוב למספר גורמים בהם אבו מאזן על כך שיש לשחררו, אבל בכירים ברש"פ ביקשו שלא לכתוב המלצות שכאלה".

את הדברים מסכם ידיד ומציין כי "כל סיפור הקרקעות פוגש את אבו מאזן כשהוא מוכה וחבול בעקבות העברת השגרירות, והוא רוצה להוכיח ריבונות בירושלים".