הטבח בפיטסבורג: "עדיין קשה לעכל את גודל האסון"

במלאת שלושים לטבח בבית הכנסת בפיטסבורג נערכה אמש עצרת זיכרון בעיר בהשתתפות מאות מבני הקהילה, בכירים, ומשפחות הנרצחים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בכסלו תשע"ט

אירוע הזיכרון אמש
אירוע הזיכרון אמש
צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק

עצרת לציון שלושים יום לטבח בבית הכנסת בפיטסבורג נערכה אמש (שני) בהשתתפות מאות מחברי הקהילה היהודית בעיר ומנהיגיה.

לעצרת הגיעו גם משפחות 11 הנרצחים, קציני המשטרה והפצועים אשר נפצעו באירוע, פוליטיקאים, ראש עיריית פיטסבורג ביל פדוטו וסגן הקונסול הכללי בניו יורק ישראל ניצן.

רב בית הכנסת "עץ החיים", ג'פרי מאייר, שהוביל את התפילה בעת הטבח, קרא בעצרת את תפילת אל מלא רחמים לזכר הנרצחים.

העצרת כללה נאומים של מנהיגים, רבנים וחברי הקהילה היהודית. בתחילת האירוע קראו סטודנטים מאוניברסיטת פיטסבורג ואוניברסיטת קרנגי מלון את שמות הנרצחים בפיגוע והדליקו נרות לזכרם. הרכב הנגינה Clarion Quartet ליווה את האירוע ובנוסף להם להקה מטעם הישיבה המקומית ואקדמיית הלל.

מנכ"ל הפדרציה היהודית של פיטסבורג, ג'ף פינקלשטיין, אמר "היינו עדים למעשה אכזרי ומרושע, אבל גם היינו עדים ל-10,000 מעשי נדיבות".

סגן הקונסול הכללי, ישראל ניצן, נאם אף הוא בטקס ואמר, "האירוע האנטישמי הנורא שאירע לפני חודש לקח את חייהם של 11 מאחינו ואחיותינו. חשוב לנו להיות כאן אתכם היום על מנת לזכור את הנרצחים 30 יום לאחר הפיגוע הנורא. אנו מכבדים ומוקירים את זכרם, ועומדים בנחישות נגד האנטישמיות. בחודש האחרון העולם כולו למד להכיר את הקהילה הנפלאה והמגוונת של פיטסבורג, קהילה מאוחדת בה חיים יחדיו זרמי יהדות שונים.

''ההתקפה הנוראית לא הייתה כנגד זרם כזה או אחר ביהדות, אלא נגד היהודים באשר הם. התגובה שלנו, כקהילה יהודית מאוחדת, בארה״ב וברחבי העולם, הוכיחה את חשיבות האחדות נגד האנטישמיות. מדינת ישראל עומדת לצדכם עכשיו ותעמוד תמיד. נמשיך לתמוך בכם ולסייע בזמנים קשים ובזמנים טובים".

לאחר האירוע אמר ניצן, "גם היום, חודש לאחר האירוע עדיין קשה לעכל את גודל האסון שהתרחש בפיטסבורג. נמשיך לאחות את השברים, ולשמור על החוסן שלנו כקהילה אחת מאוחדת במלחמה הנחושה באנטישמיות".