הוזהר. ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי
הוזהר. ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקיצילום: רויטרס

מכתב חריף במיוחד ששלחה שגרירות ארה"ב בפולין אל ראש הממשלה הפולני, אשר תוכנו דלף אל התקשורת המקומית, גורם לסערה עצומה בפולין ומוביל לאיומים למשבר ביחסים בן שתי המדינות.

לפני מספר ימים הגיעו סוכנים של שירות הביטחון החשאי אל ביתו של פיוטר ווציקובסקי, עיתונאי ברשת הטלויזיה TVN, שחשף בתחילת השנה פעילים של ארגון ניאו נאצי פולני מציינים את יום הולדתו של היטלר במעבה יער בפולין.

הסוכנים דרשו מהעיתונאי להתייצב לחקירה בגין "עידוד והפצת הפשיזם" לאחר שצילם במצלמה נסתרת את הפעילים הניאו נאצים חוגגים את יום הולדתו של היטלר.

רשת TVN נשלטת ע"י חברת "דיסקברי" האמריקאית, והמהלך הפולני גרם לזעם רב בארה"ב שטענה כי מדובר במתקפה על חופש העיתונות בפולין.

שגרירת ארה"ב בפולין, ג'ורג'ט מוסבאכר, שלחתה מכתב חריף במיוחד אל ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, בו היא דורשת מממשלת פולין להפסיק את ההתנכלות לתקשורת המקומית ולהבטיח את חופש הדיווח, אחרת לטענתה "היחסים בין שתי המדינות ייפגעו".

על פי גורמים בממשלת פולין "המכתב היה יהיר, שחצני, שם המשפחה של ראש הממשלה הפולני נכתב עם שגיאות כתיב ואף היתה טעות בתואר אליו פנתה השגרירה האמריקאית אל ראש הממשלה הפולני".

מספר מחוקקים פולנים הביעו זעם וטענו כי השגרירה האמריקאית "הורתה לפוליטיקאים הפולנים מה מותר להם לומר ומה אסור, בנוגע לפרשת חקירתו של העיתונאי". בעקבות הסערה, הודיע סגן ראש ממשלת פולין, ירוסלב גובין, כי הוא מבטל פגישה שתוכננה לו עם השגרירה האמריקאית.

"קשה מאוד לקרוא למכתב הזה דיפלומטי. הטון שלו יהיר מאוד. בסביבתו של ראש הממשלה הפולני מדברים על שערורייה אמיתית" אמר עוזרו של ראש ממשלת פולין. קריסטינה פאוולוביץ', חברת מפלגת השלטון "חוק וצדק" כתבה, "אני דורשת מהשגרירה האמריקאית לתת כבוד לעם הפולני!".