הפייטן ליאור אלמליח: חוזרים לשורשים

זוכה פרס שר החינוך, הפייטן ליאור אלמליח, רואה בשיבת אמנים למקורות המוסיקה היהודית שילוב בין חיפוש אחר עברית יפה וחקר שורשים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ' בכסלו תשע"ט

ליאור אלמליח זכה בפרס שר החינוך בתחום המוסיקה על החזרת השירה האנדלוסית לפלייליסט הישראלי. "הייתי מופתע לחלוטין לקבל את הבשורה", הוא אומר לערוץ 7 בעקבות הזכייה בפרס.

"אפילו לא ידעתי שאני מועמד. יפה שעשו מחווה והגישו את השם שלי. זה כיף גדול, זו הכרה בכל העשייה של תחום הפיוט שבו אני מוביל וזה תענוג", אומר אלמליח שהיה במשך כעשרים שנה סולן התזמורת האנדלוסית, וכיום מנהל קריירה עצמאית בה הוא חובר לשיתופי פעולה מרעננים עם אמנים נוספים ומפיץ את הפיוט של צפון אפריקה והפיוט האנדלוסי.

"כנראה שמישהו שם לב לזה", הוא אומר על הפרס שהוענק לו בשל עבודתו ארוכת השנים. "לקחתי את הפיוט מהמקום המסורתי שהיה בבתי כנסת ומופעים, והבאתי אותו למפגשים עם אמנים יוצרים כמו ברי סחרוף, קובי עוז ואחרים, עשיתי שיתופי פעולה עם אמנים כמו מיכה שטרית, הוצאתי אלבומים והתחום פרס כנפיים".

על החזרה של מוסיקאים ואמנים למקורות הוא אומר כי להערכתו המקור לכך היה החיפוש של אמנים ויוצרים אחרי השפה העברית היפה לצד חיבור למסורת היהודית ולשורשים. "חלק מצאו בזה דרך חיים חדשה לגמרי. לדוגמא, עבדתי עם מיכה שטרית ואחר כך ראיתי שהוא לקח את זה למקום של חזרה למסורת. אני רואה בזה צעד מבורך. זה לא טרנד. זה קיים כבר הרבה שנים ולובש צורה חדשה כל פעם. כעת זה מקבל הכרה ממסדית לצד אולמות מלאים אחרי שנים שלא הגיעו לראות את התחום ולא חקרו אותו".