הקמת עוצבת "פארן" דובר צה"ל

עוצבת "פארן" החדשה האמונה על הגנת הגזרה המערבית של ישראל תוקם היום (רביעי) בטקס רשמי במעמד מפקד פיקוד הדרום האלוף הרצי הלוי.

עוצבת "פארן" תאגד תחתיה את גדודי הגנת הגבולות "ברדלס" ו-"קרקל". העוצבה הוקמה בעקבות השינויים הארגוניים בעוצבת "אדום" ובהתאמה לתפיסת ההגנה המתחדשת במרחבה.

ייעודה של העוצבה הוא הגנת מרחב "חולות חלוצה" עד מרחב העיר אילת, הכשרת כוחותיה והפעלתם לפי דרישה וצורך. הקמתה היא חלק מתהליך השילוב של גדודי הגנת הגבולות במשימות הביטחון השוטף, באופן שנותן מענה איכותי למשימות אלו.

במהלך השבוע הסתיים תהליך הקמת העוצבה החדשה במסגרתו תורגלו החטיבה וגדודיה להתמודדות עם איומים בגזרה.

מפקד עוצבת "פארן", אלוף-משנה יצחק בן בשטף, אמר כי ״נפלה בחלקנו הזכות להיות חלק בשינוי גדול זה. כחטיבה מרחבית וסדירה נוביל ונקדם תהליכים אשר יחזקו את היכולות המבצעיות של הגדודים ויטפחו את המשאב הטוב ביותר שיש לחטיבה להציע - האנשים. אני סמוך ובטוח שעם הכוח האנושי העומד לרשותנו, הניסיון והמוטיבציה נמשיך להגן על גבולותיה של מדינת ישראל על הצד הטוב ביותר״.

שמה של העוצבה, "פארן", ממחיש את הקשר שלה אל המדבר ואת זיקתה למורשת עם ישראל.
תג העוצבה מורכב מרקע מנומר, שמסמל את גדודי הגנת הגבולות השייכים לחטיבה והרים וגדר, שמסמלים את הר הנגב ואת הגבול המערבי עם מצרים, עליהם מגנה העוצבה. החרב מסמלת את מבצעיות לוחמי ולוחמות העוצבה.

קצין בכיר התייחס לאירוע הירי שהתרחש בשבת האחרונה, בו נפתחה אש לעבר רכבו של מפקד גדוד ברדלס. לדברי הקצין הירי בוצע בשוגג על ידי שוטר מצרי. "אנחנו מתחקרים יחד עם המצרים את האירוע, מח"ט שלנו מול מח"ט שלהם.

"מדובר באירוע חמור וחריג, אבל ככל הנראה מדובר בטעות ולא בירי מכוון", אמר הקצין. ''האירוע הוא חריג ונעשה הכל שהוא לא ישנה, למרות שיש לזכור שהצבא המצרי נתון למתקפות רבות מצד ארגוני הסמים ודאע"ש ובתוך כל התווך הזה נורתה האש".

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל