הפוליטיקלי קורקט וחקר האנטישמיות

חוקר האנטישמיות והשואה, ד"ר פפרמן, סבור שנתוני סקר ה-CNN על האנטישמיות האירופית מסתירים אמת חמורה בהרבה שלא מדברים עליה.

שמעון כהן , כ' בכסלו תשע"ט

הסתרה אירופית. אנדרטת השואה בברלין
הסתרה אירופית. אנדרטת השואה בברלין
צילום: לירון אלמוג, פלאש 90

סקר חדש של ה-CNN בחן את היקפיה וממדיה של האנטישמיות באירופה, וממנו עולה כי אחד מתוך חמישה אירופים מצדיק אנטישמיות, ל-10 אחוזים יש עמדות שליליות כלפי יהודים, שליש סבורים שהאנטישמיות היא תגובה למדיניות ישראל.

על התוצאות והתובנות העולות מהסקר שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ד"ר קיריל פפרמן, מרצה באוניברסיטת אריאל, מומחה לאנטישמיות ושואה, ומדבריו עולה כי הוא כלל אינו מופתע לנוכח התוצאות שנשמעות לו דווקא מתונות בהרבה מהמציאות האמתית.

"הסקר לא עשה עליי רושם כביר במיוחד. כל מי שעוקב אחר הנעשה באירופה כמוני הופתע לטובה. ציפיתי שהנתונים יהיו הרבה יותר גבוהים", אומר ד"ר פפרמן הסבור כי מדובר בנתונים המוטים על ידי הפוליטקלי-קורקט. "הייתי מייחס את התוצאות בגרמניה לפחד של הגרמנים שנזהרים במיוחד בכל פעם ששואלים אותם בנושא היהודים, בעוד במזרח אירופה הפחד הזה איננו ואנשים אומרים את אשר על ליבם".

להערכתו ללא התקינות הפוליטית היינו מקבלים תוצאות קרובות יותר למצב האמתי. "נושא התקינות הפוליטית לא הגיע למזרח אירופה", הוא אומר ומציין כי לעומת המתרחש במזרח אירופה בגרמניה כל ילד לומד שהנושא היהודי הוא נושא מורכב ומשום כך מעדיפים שם להסתיר את עמדותיהם. עוד הוא מציין כי מהגרים מהמזרח התיכון אינם כאזרחיה המקוריים של אירופה, וככאלה הם אינם חוששים להביע עמדות, גם אם אינן נעימות לאוזן המערבית.

האם נוכחות של יהודים וישראלים שלעבר בארצות אירופה משפיעה על עמדותיהם של האירופים? ד"ר פפרמן סבור שהדבר יכול להשפיע, אך השפעה זו יכולה להיות לשני הצדדים, "יש מדינות כמו פולין, שהיעדר יהודים בהן לא משפיע על היחס. הרבה אנשים בפריפריה שם מחזיקים בדעות קדומות. לעות זאת לימודי היהדות פורחים באוניברסיטאות פולין".

לדבריו "הרבה מאוד אירופאים, במיוחד במערב ומרכז אירופה, יודעים שהסוגיה טעונה מדי והם עלולים להיות מואשמים באנטישמיות וזה יכול לעלות להם בקריירה".

פפרמן מעלה שאלה סביב זהות כלי התקשורת שביצע את הסקר: "למה דווקא CNN בחרו לעסוק בנושא הזה? להערכתי זה נובע מכך שהם מצאו את עצמם לא פעם על הכוונת הישראלית כמואשמים בהטיה של הסיקור נגד ישראל. הרי אף אחד לא הזמין את הסקר והוא בוצע מרצונם החופשי. לכן ניתן לראות את הסקר כמעין תשובה להאשמות נגדם".

למעשה, קובע פפרמן כי המחויבות לתקינות פוליטית מונעת מחוקרים לדעת מה באמת חושבים תושבי מערב אירופה על היהודים. התוצאה של מציאות זו היא ש"יש התפרצויות זעם באירופה והן באות לידי ביטוי בהתקפות מילוליות על יהודים ובחילול בתי קברות, אבל המדע לא מסוגל לברר מניין זה מגיע. אחוזים גבוהים מביעים עמדות חיוביות כלפי יהודים, אז מאיפה זה בא? התקינות הפוליטית מונעת מאיתנו לחקור".