ספקנות בריאה

הטענות הנחרצות שמשמיעים מצדדי החיסונים מזכירות את הדבקות הדתית של שני הצדדים בוויכוח על תאוריית האבולוציה.

אסתי רמתי , כ"א בכסלו תשע"ט

ספקנות בריאה-ערוץ 7
ההיסטוריה רצופה בתאוריות מדעיות שנחשבו בזמנן לאמת ואין בלתה, עד שהתגלה שיש בלתה
איור: עדי דוד

כמו כל תלמיד במערכת החינוך הממלכתית, גם אני למדתי על האבולוציה.

למי שלא היה כאן בסביבה במאתיים השנים האחרונות - מוטציות גנטיות מקריות נוצרות כל הזמן, כשמדי פעם יש שינויים שעוזרים למוטנטים לשרוד, מה שגורם לשינוי הקטן להתבסס. כך באופן הדרגתי, שינוי מקרי זעיר אחר שינוי זעיר, ומיצור חד תאי פרימיטיבי הגענו למישהי מספיק אינטליגנטית כדי לכתוב טור בעיתון. נניח.

בתור נערה, למעט עניין המקריות, באופן עקרוני לא הייתה לי עם התאוריה שום בעיה. מי אני שאגיד לקב"ה איך לברוא את העולם? אני ממש לא בליגה של מעשה בראשית ומעשה מרכבה, וגם הפשט הכי פשוט של תיאורי הבריאה רחוק מלהיות מובן. על פניו, הרעיונות של דרווין נראו לי די הגיוניים, וכולם אמרו שזה נכון, אז הנהנתי בראשי והמשכתי הלאה בדרכי. עד שהגעתי לקורס מתקדם באבולוציה במסגרת התואר הראשון במדעי החי.

המרצה שלנו עסק בניתוח מערכת העצבים הפשוטה למדי של חלזונות ים גדולים. כך יצא שבילינו חלקים ניכרים של הקורס בצפייה באחד המתחרים על תואר בעל החיים המשמים בעולם, רושמים לפנינו מתי הוא זז ימינה, מתי שמאלה, ומתי הוא נח מהמאמץ (רוב הזמן, עד כמה שזכור לי). אבל מלבד העבודה המחקרית גם קראנו מאמרים, ושם התחיל האנטי-רומן שלי עם תורת האבולוציה. לא אלאה אתכם בפרטי המאמרים, אציין רק שמתוך ניסיון הכותבים לפתור בעיות שמתעוררות מהבנת הדרוויניזם, הם גרמו לי לשים לב לבאגים של התאוריה. ולמרות שזה אולי לא מנומס, ההצעות שהם הציעו נראו לי יותר כמו ספקולציות פרועות מאשר כמו הסבר מתקבל על הדעת.

בכל אופן, מאותו רגע התעורר אצלי רצון עז לבדוק עד כמה תורתו של דרווין באמת הוכחה והאם כולם מסכימים עליה. יש נקודות באבולוציה שבוודאי הוכחו, כמו יכולת ההסתגלות הגנטית של מינים לסביבתם, אך האם ברור ומוכח שהמינים התפתחו זה מזה? ניגשתי למחשב והתחלתי לגגל במרץ. במשך כמה ערבים ניסיתי לעיין במאמרים ולבדוק באופן ענייני מה אומרים המדענים - עד שהרמתי ידיים. לא בגלל שלא הבנתי את המילים הארוכות, אלא בגלל שגיליתי שנקלעתי למלחמת דת שהענייניות ממנה והלאה. וזו לגמרי דת משני צידי המתרס - המון אמוציות והכללות ואמונה יוקדת בצדקת הדרך, כשאוי למי שמעז להעלות על דעתו לחלוק עליה. כל מבקר של התאוריה מוצג כדוס חשוך והזוי שדעותיו המדעיות מוטות, בזמן שהתומכים מוצגים כמי שהמציאו את האבולוציה רק לצורכי כפירה.

לא לסתימת פיות

אז מה החלטתי בסופו של דבר לגבי התפתחות המינים? לא הגעתי למסקנות אופרטיביות, ובינינו, זה לא ממש משנה. הבעיה היא שיש נושאים שבהם כן יש משמעות להתחבטויות שלנו, לעיתים משמעות חשובה, והתחושה הכללית היא שהדיון הציבורי בנושא לא ענייני ואפילו לא לגיטימי. על מה אני מדברת? יש כמה וכמה נושאים כאלה, אבל בואו נדבר רגע על חיסונים.

את הילדים הפרטיים שלי חיסנתי כמו ילדה טובה, ולא העליתי על דעתי שיכולה להיות עם זה איזו בעיה. מתנגדי החיסונים נראו לי חסרי אחריות, טיפוסים הזויים שלא חושבים על טובת הכלל. אך בשנים האחרונות התחילו להגיע בטפטוף איטי, בעיקר דרך המדיה החברתית, נתונים חדשים ומטרידים. האם החיסונים הם באמת ההמצאה הגדולה של המאה העשרים, שמנעה ממחלות מדבקות להרוג המוני אנשים? האם החיסונים נבדקו כראוי והסיכון בלקיחתם באמת זניח? או שמא יש כאן מדיניות הסתרה והשתקה והפחדה של גורמים כלכליים שמרוויחים הון עתק מהסיפור?

רובם המוחלט של הרופאים, שבוודאי אמורים להבין טוב ממני, בעד החיסונים. אני די סומכת על יושרם של הרופאים שלי, והם אומרים לי שהימנעות מחיסון מסכנת לא רק את ילדיי שלי אלא את הסביבה כולה. ובכל זאת, שוב, אני מוצאת את עצמי מגגלת ומחפשת, נתקלת בפרטי מידע שונים ומשונים, לא יודעת למי ולמה להאמין. אני יודעת מצד אחד שמידע ברשת יכול להיראות טוב אך להיות מומצא לחלוטין, ומצד שני רואה את ההתגייסות המוחלטת של התקשורת לעניין בכתבות מלחיצות ובאייטמים חד צדדיים לחלוטין בכל אתר ואתר. וגרוע מכך, אני נתקלת בהשתקה אקטיבית של המתנגדים. 'רשת' הורידה מעמוד הפייסבוק שלה סרטון הסברה של מתנגדת חיסונים. אם יש משהו שמכניס לי ספקנות בלב, זו העובדה שלא נותנים לצד אחד לדבר. לדוגמה, ד"ר גיל יוסף שחר, שכבר הזכרתי אותו כאן בעבר, פרסם מאמר ששואל למה לא נותנים בארץ טיפול בוויטמין A כדי לצמצם את סיבוכי החצבת, טיפול שהוכח כיעיל ואומץ בחו"ל. האם זה בגלל שהטיפול הניתן כאן הוא החיסון, שעלותו אלפי שקלים?

בקיצור, אנחנו מוצפים במידע, ומוסיף דעת מוסיף מכאוב, במיוחד כשאין לך את הכלים לבדוק את הדעת הזאת. ראיתי שיוטיוב ינסה להילחם בתאוריות קונספירציה לא אמינות - וזה לכשעצמו נשמע כמו קונספירציה לא קטנה. מצד אחד, אני רוצה לסמוך על המערכת ועל הדמויות המייצגות אותה, אך מצד שני אני לא בהכרח רוצה להאמין באופן עיוור לכל מה שהמערכת אומרת לי שהוא בדוק ומוכח. בטח לא כשמי שאומר את זה הוא התקשורת. הרי ההיסטוריה רצופה בתאוריות מדעיות שנחשבו בזמנן לאמת ואין בלתה, עד שהתגלה שיש ועוד איך. פעם קראתי ספר על תגליות רפואיות ועל חוסר האמון והלעג שסבלו מהם המגלים בשעתו מהקהילה המדעית כולה. האם מתנגדי החיסונים יתגלו כנביאי אמת או שקר? ימים יגידו.

לתגובות: eramati@gmail.com