הפגנות אנטי ישראליות באירלנד
הפגנות אנטי ישראליות באירלנד צילום: Stefanie Loos, רויטרס

הסנאט האירי אישר הערב (רביעי) שלב נוסף של הליך החקיקה לאישור חוק תוצרת המגיעה מיו"ש.

לפני כעשרה חודשים, העלתה הסנאטורית האירית פרנסיס בלאק המקושרת למפלגת שין פיין, הצעת חוק להחרמת מוצרים מיו"ש ואף ביקשה להטיל קנס או מאסר על כל קשר מסחרי בין אזרחים איריים למוצרים או שירותים מההתנחלויות.

הסנאטורית בלאק הובילה קמפיין לקידום הצעתה, בשיתוף פעולה עם ארגון החרם הפלסטיני אל-חק היושב ברמאללה ובעל זיקה עמוקה לארגון הטרור 'החזית העממית'. הפעילות נעשתה יחד עם ארגוני BDS מקומיים ועם ארגוני צדקה איריים תומכי חרמות על ישראל.

ממשלת אירלנד ציינה בעבר כי קיים קושי חוקתי בהצעת החוק, משום שעל פי חוקי האיחוד האירופי אין למדינה סמכות לקבוע לבדה עם מי היא מקיימת קשרי מסחר.

על כן הממשלה האירית לא תמכה בחוק, בטענה שנושא הסחר הינו נושא ברמת האיחוד האירופי, וכי אירלנד אינה יכולה לקבל החלטות בתחום זה באופן עצמאי.

להחלטה מסוג זה עלולות להיות משמעויות קשות מבחינת אירלנד בשל העובדה שחברות אמריקאיות רבות פועלות במדינה והדבר עלול ליצור בעיה לאותן חברות בשל החקיקה כגד BDS, שעברה ב-26 מדינות בארה"ב.

השר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, הגיב בזעם להחלטה האירית. "מדובר בהצעה שהיא חרפה לאירלנד ונגועה באנטישמיות. הסנאט האירי נתן היום רוח גבית לארגוני חרם בזויים המקיימים קשרים עם ארגוני טרור ומשתמשים בציניות בביטוי 'זכויות אדם' למטרות של הפצת שנאה והעמקת הסכסוך".

"אם החוק יעבור אנו נפעל כדי לחשוף את כל המניעים והדוחפים שלו וכן נפעל בכדי למנוע חוקית את יישומו בהתאם לחוקי הסחר הבינלאומיים ובהתאם לחקיקה האמריקנית", דברי השר ארדן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו