אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: iStock

הרב מנחם פרל, ראש מכון צומת, פנה השבוע למלונות באילת בקריאה למצוא מקום לנופשים להדלקת נרות חנוכה על פי ההלכה.

לדבריו, הוא קיבל פניות רבות ממי שמתכוונים לצאת לנופש בחנוכה באילת ומודאגים מכך שהמלונות אינם מאפשרים להדליק נרות במקומות מותאמים להלכה.

כידוע, לפי ההלכה יש להדליק נרות בפתח החצר או בפתח הבית, או על אדן החלון מול רשות הרבים. במלון לא ניתן להדליק את הנרות בפתח החדר או בחלון, מחשש לדליקה. על כן יש שהורו להדליק בחדר האוכל אך גם שם בדרך כלל המלון לא מאפשר להדליק, מטעמים אחרים.

כיום ברוב בתי המלון מסדרים שולחנות להדלקה בלובי. אך הלובי איננו פתח הבית, הוא איננו חדר שינה או חדר אוכל המוגדרים כמקום מרכזי בבית וכלל לא ניכר מי הדליק ומי פרסם את הנס.

הרב פרל קרא למלונות לאפשר לציבור להדליק נרות בחדר האוכל במקום הסמוך לשולחנם.

במידה שהדבר אינו מתאפשר, אומר הרב פרל כי "המתארחים בבית מלון בימי החנוכה ואינם יכולים להדליק נרות רגילים, אף לא ב'אקווריום' בחדר או צמוד אליו או בחדר האוכל סמוך לשולחנם, ידליקו בחדרם בפנס כיס המאיר לסביבתו ולא לצד אחד בלבד או בפמוט חשמלי, באופן מכובד היאה לפרסום הנס, ואף רשאים לברך על הדלקה זו".

הרב פרל מציין כי הרב שלמה זלמן אוירבך והרב אלישיב הורו בעבר לחיילים להדליק ולברך על חנוכייה חשמלית המחוברת למצבר הרכב. פסיקה דומה פסק בעבר גם הרב משאש. הרב פרל הוסיף כי בדק את הנושא עם הרב יעקב אריאל וכך הוא הורה להלכה.