ניצחון המכבים שבכל דור

המכבים של היום הם אלו המקושרים לתורת ישראל בכל אורחות חייהם ועשייתם. דעה

יעקב (כצל'ה) כץ , כ"ב בכסלו תשע"ט

ניצחון המכבים שבכל דור-ערוץ 7
יעקב (כצל'ה) כץ
צילום: פלאש 90

כל דור והמכבים שלו. אורי אבנרי, שהיה מנושאי הלפיד הערבי בעשרות השנים האחרונות, שירת ב'שועלי שמשון' ערב קום המדינה והיה עד להסכמתם של מנהיגי ישראל לחלוקתה של ארץ ישראל.

אבנרי פרסם באותה תקופה שיר שלא היה מבייש את תנועת גוש אמונים, שקמה אחרי מלחמת ששת הימים. וכך כתב אבנרי המאוכזב מהפוליטיקאים של פעם: "נשבענו לך מולדת ביום שפלך המר / גדולה ומאוחדת תקומי מעפר / ימאיר בלב בנייך הפצע האכזר / עד יינשאו דגלייך מים ועד מדבר".

עיתון השמאל הקיצוני 'על המשמר' החרה החזיק אחריו, בתגובתו להתפטרותו של ראש הממשלה דאז דוד בן גוריון, וכך כתב: "בן גוריון לא התפטר, הוא התפוטר, הוא פורש, הוא נאלץ לפרוש לנוכח וכתוצאה מן המשבר המחריף של מדיניותו האנטי-לאומית רצופת הכישלונות". שימו לב למילים: "אנטי-לאומית", לפני 60 שנה גם השמאל הקיצוני היה לאומי.

ודוד בן גוריון, ראש הממשלה המיתולוגי של מדינת ישראל, אמר בטקס חנוכת מוסד הרב קוק בשנת 1953: "במדינת ישראל מתרחשים ניסים, ומי שיושב במדינת ישראל ואינו מאמין בניסים, איננו ריאליסט". וכשהופיע לפני סטודנטים בלוס אנג'לס כשלושה חודשים לפני פרוץ מלחמת ששת הימים, ונשאל על ידי סטודנט ערבי "כשתתייצב לפני אלוקיך בעוד שנים רבות, והוא ישאלך מה זכות הייתה לך לגרש הערבים, לקחת את רכושם ולהתיישב בבתיהם, מה תשיב לו?", השיב בן גוריון: "אומר לו, אתה הבטחת ארץ זו לפני 4,000 שנה לאברהם, ליצחק, ליעקב ולזרעם אחריהם, ואנו מגשימים הבטחתך".

אכן "על הניסים... בימים ההם בזמן הזה", וללא ספק, מי שניתק עצמו או שנותק בעל כורחו משורשי התרבות היהודית המסורתית, אם חי הוא במדינת ישראל לרוב אינו יודע למה ומדוע אנו נלחמים על פיסת אדמה זו, אדמת ארץ ישראל, איננו מודע לחשיבות מסורת ישראל סבא וכמובן, לא תמצא בלקסיקון הדיבורי שלו את המילים "לאומיות ישראלית". ואם בגלות הדוויה מוצא מחייתו, הרי זו רק שאלה של זמן עד שימצא את ילדיו ונכדיו מתבוללים ומאבדים את זהותם היהודית.

המכבים של היום הם אלו המקושרים לתורת ישראל על כל הוראותיה, והמגשימים בחייהם הרוחניים והגשמיים את כל המשתמע מלימודה והדרכתה, כולל ההלכות הנוגעות לניהולה ובניינה של מדינה יהודית, צבא יהודי, חינוך, התיישבות, כלכלה, תעשייה ופיתוח, כפי שהיה בזמן החשמונאים עם השתחררותם מעולה של יוון.

כדי להמשיך ולנצח זקוקים אנו להדרכתו של וינסטון צ'רצ'יל, בנאומו בפרלמנט הבריטי עם קבלתו את ראשות הממשלה מידי המלך האנגלי, בעיצומה של המלחמה נגד הגרמנים, וכך אמר: "ננצח בדם, יזע ודמעות". מסירות נפש ללא גבול היא חלק מהפרמטרים שיצעידו אותנו לניצחון על אויבינו הקמים לכלותנו, כאז כן עתה.

מי שרוצה להבעיר אחרים צריך לבעור בעצמו, ואנו ברוך ה' בוערים ברצון שלנו לקדש שם שמיים בכל עשייתנו, ואל לנו לחשוש מאלו שסטו מדרך האמת, אשר שונאים אותנו בגלל שאנחנו אומרים את האמת. ואלו המתיימרים להנהיגנו חייבים וצריכים להיות, לפני כל שאר כישוריהם, ענווים וצנועים כאברהם אבינו, כמשה רבנו וכדוד מלכנו.

הכותב הוא יו"ר מועצת המנהלים של קבוצת ערוץ 7 ויו"ר האיחוד הלאומי לשעבר