רבבות במופעי צמאה בשנת תשע"ט
רבבות במופעי צמאה בשנת תשע"ט צילום: מאיר אלפסי

יריד החסידות במסגרת אירועי י"ט כסלו (חג הגאולה של חב"ד) בבנייני האומה, הסתיים אמש (רביעי) בחצות עם אלפי חוגגות נרגשות שפקדו את אירועי הנשים.

החל ממוצאי שבת ועד אתמול פקדו את בנייני האומה כ-35 אלף גברים ו-25 אלף נשים, מתוכם 12,000 תלמידי ישיבות תיכוניות, אולפנות ומקיפים דתיים.

קרוב לחצי מיליון ספרי חסידות נמכרו נכון לרגע זה ומכירות הספרים באתר יריד החסידות ימשכו בהנחות עד סוף השבוע.

במופע המרכזי אמש, שהתקיים לנשים, השתתפו האמנים שולי רנד, אביתר בנאי, אברהם פריד נועם בנאי וכן ישי ריבו שהגיע להדרן חגיגי והם שילהבו את אלפי המשתתפות.

אחד החידושים שהכניסו השנה מארגני צמאה למופע, הוא שיעור תניא קצר מפי כל אחד מהאמנים, אותו הוא לימד על הבמה, תוך כדי המופע, בליווי מסכי וידאו מתאימים שסייעו לאווירת הלימוד החסידי. האמנים, הלומדים בעצמם במהלך השנה את התניא, דיברו מהלב וכבשו את קהל השומעות והשומעים.

צפו בקטע הלימוד מפי אברהם פריד.

אברהם פריד מלמד תניא את באי "צמאה" יעקב אסרף- סטודיו סולם יעקב

כמו כן, חידוש נוסף היה חלוקת 'כוס יין של ברכה'. 30,000 בקבוקוני יין חולקו למשתתפי המופעים, היין הוא יין שהשתמר מימי הרבי מלובביץ' זצ"ל, שהיה לו מנהג קבוע- לתת 'כוס של ברכה' מיין שבירך עליו.

יין זה שומר בצורה מיוחדת ובתמהיל עם יין נוסף הוא נשמר במשך שנים רבות מאותו מעמד. המשתתפים התלהבו מהמזכרת המהווה סגולה ולא נותר בקבוק אחד שלא חולק.

סיון רהב מאיר, שדיברה באירוע, אמרה: "היום לפני 220 שנה כשהאדמו"ר הזקן השתחרר מהכלא ושוחררה תנועת החסידות, הוא לא היה מעלה על דעתו שיתקיים שבוע חסידות לכבוד י"ט בכסלו, בארץ ישראל לאנשים מכל הסוגים המינים ויתקיים קיבוץ גלויות שכזה שכולו ילמד את תורת החסידות. כל חדר שפותחים כאן משיק ספר חדש. תמצאו כאן כיפות כאלה ואחרות, וכאלה בלי כיפה. צמאון אחד גדול מדהים. ובחוץ, כדי שנצא עם שיעורי בית יש יריד ספרים. כאן הסחורה היא לא כמו בלאק פריידי שדוחפים כדי לקנות, כאן מדובר בלהכניס ספרי קדושה לחיים.

זה מרגש אותי במיוחד להיות כאן, על רקע נתון קטן שנחשף השבוע, שייתן לנו פורפורציה: מה קורה בכל שישים שניות באינטרנט הסוחף והממכר. יותר מ650,000 משתמשים בכל דקה. 50,000 תמונות בדקה באינסטגרם. אנחנו קונים ב750,000 דולר בכל דקה שחולפת. 16 מיליון הודעות וואצאפ עוברות בדקה.

מול האינפורמציה והפיתויים השגרירים והרעים אנחנו כאן עם צעקה: צמאה. גם עומק וגם תוכן. אנחנו רוצים מצוות ותובנות עמוקות. מאחלת לכולם הרבה חסידות והרבה צמאון!"

עוד במהלך היום התקיימה השקת הספר "להבין חסידות" שכתב הרב מנחם ברוד, דוברה המיתולוגי של תנועת חב"ד. הרב ברוד אמר במהלך ההשקה- "החסידות נותנת לנו את ההבנה שצריך להרגיש את עבודת השם. ואיך מעוררים את אותו רגש? על ידי לימוד והתבוננות בתפילה. הבנת גדלות הבורא וקטנות האדם מעניקה את היכולת להתרגש ממה שחווים בעולם הזה".

חיה ולס, המרכזת את תכנית הלימוד בחסידות באולפנות "מעגלי לומדות" אמרה: "ההשתתפות המדהימה של כ6,000 נערות ביומיים האחרונים, מעשרות אולפנות ומקיפים דתיים, יחד עם המורות שלהן במהלך היום, מעידה על החיות שמעניקה החסידות, ועל ההשפעה הברוכה שלה על כל אחת, אין ספק שהאוירה המיוחדת המורגשת כאן, תשאיר חותם משמעותי אצל התלמידות לכל השנה"

הרב משה שילת מייסד ומארגן 'צמאה' אמר "העוצמות האדירות והשמחה הגדולה שיש כאן ב'צמאה', מלווים את המשתתפים גם אחרי כן, לכל אורך השנה. אנחנו מקבלים פה בהתרגשות עשרות אלפי אנשים מכל הסגנונות והגילאים".

הרב שילת מספר כי "כולם צמאים לה' ולאור החסידות. המשתתפים ממלאים את עגלותיהם בספרי חסידות, ממלאים נפשם וליבם בניגוני החסידות ואמרותיה, יושבים כאן שעות ארוכות בהתוועדויות ונהנים משיעורים ייחודיים. כמידי שנה הכנסנו חידושים ותכניות מגוונות וכן הפתעות שטרם היו עד היום, על מנת לאפשר לכלל באי היריד להנות מהחוויה החסידית במיטבה. הכמויות כאן הם תופעה שאין לה שום הסבר בדרך הטבע, זה משהו שהוא לגמרי בידי שמים, שמראה את הכוח של האדמו"ר הזקן, בעל התניא, והרבי מלובביץ'".

צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: מאיר אלפסי
צילום: רבקה זנד
צילום: רבקה זנד
צילום: רבקה זנד
צילום: רבקה זנד
צילום: רבקה זנד