הנשיא ריבלין: "אנטישמיות - רעה חולה לעולם כולו"

נשיא המדינה מגיב לסקר שערכה רשת CNN באשר למצב האנטישמיות באירופה. "באנטישמיות יש להיאבק באמצעות חינוך ודרך חיזוק הזיכרון"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"א בכסלו תשע"ט

ראובן ריבלין
ראובן ריבלין
צילום: פלאש 90

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, העניק היום (חמישי) ראיון לרשת הטלוויזיה האמריקאית CNN, בעקבות תוצאותיו המדאיגות של הסקר שערכה מוקדם יותר השבוע באשר למצב האנטישמיות ברחבי אירופה.

"אני חי כאן כבר מספיק זמן כדי לדעת שאנטישמיות לא התחילה בהיטלר ואפילו לא בדרייפוס," אמר הנשיא. "אנטישמיות היא מסע של 2000 שנים שמקורותיו הם שונים. גזענות, שנאת מיעוטים, וגם נושאים דתיים כאלה ואחרים".

הנשיא נשאל כיצד יש להיאבק באופן היעיל ביותר באנטישמיות. ריבלין ענה כי "באנטישמיות יש להאבק באמצעות חינוך ודרך חיזוק הזיכרון. הזיכרון הוא מרכיב בסיסי - עלינו לדבוק בעובדות ההיסטוריות ולא באלו המושמעות על ידי פוליטיקאים. בידי גופי הזכרון הכלים לחקור את מקורותיה של השואה ואת ריכוזי האנטישמיות שסייעו לנאצים לבצע את זממם הנורא".

הוא הוסיף כי "מדינת ישראל היא לא פיצוי על השואה, היא מדינת העם היהודי, היא ארץ מולדתו וארץ הולדתו והשואה לא היתה הסיבה בגללה הקמנו את מדינת ישראל. כיהודי וכנשיא מדינת ישראל, אני לא חושב שהאנטישמיות חונה במקומות מסוימים. היא נמצאת בכל מקום".

"רק לפני שבועיים פגשתי את האפיפיור פרנציסקוס", סיפר ריבלין, "והוא ציין בפני שהוא מתייחס לאנטישמיות כרשע. אני מאוד מסכים איתו. היא רשעות והיא יכולה להימצא בכל מקום, בימין ובשמאל, על רקע לאומני ודתי. זוהי לא רק בעיה שלנו היהודים, היא בעיה בין לאומית של כל הלאומים שבהם היא מתפשטת".

הנשיא התייחס להכחשת שואה ומתח קו ברור בינה לבין האנטישמיות. "אני חושב שגם הכחשת השואה באה ממניעים אנטישמים בנוסף למקורות אנטי ישראלים. הכחשת שואה דורשת את ההתמודדות שלנו לא פחות מאנטישמיות ויש היום תנועות ניאו-פשיסטיות שמשפיעות השפעה גדולה ומסוכנת מאוד שאוחזות בעמדות כאלה ואותן תנועות לעיתים מאוד מעריכות ומעריצות את מדינת ישראל".

ריבלין נשאל האם מדינת ישראל עושה כיום מספיק כדי לעזור ליהודים בעולם. "העובדה שנשיא המדינה אומר לתנועות ניאו-פשיסטיות, רבותי אתם אישיות לא רצויה במדינת ישראל, היא אמירה שנלחמת בצורה המוחשית ביותר באנטישמיות. היא אמירה שמבהירה שהזיכרון הוא דבר חשוב ולא נוותר עליו בעד שום צורך פוליטי של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית לא פחות מיהודית ויהודית ולא פחות מדמוקרטית".