צפו: ילדי שכונת הארלם שרים בעברית'גשר'

ילדי שכונת הארלם בניו יורק הביאו את הסופרת והמשוררת סמדר שיר עד לדמעות של התרגשות.

במהלך ביקורה בימים האחרונים בבית הספר "הארלם היברו צ'ארטר סקול" הפתיעו תלמידי בית הספר את שיר כאשר שרו לה ממבחר שירי הילדים שהיא כתבה, אותם הכינו מבעוד מועד יחד עם מורותיהם.

סמדר ביקרה בבית הספר במסגרת משלחת פרוייקט Community של "מכון גשר למנהיגות" ומשרד התפוצות.

את פניה של סמדר שיר קיבלו הילדים בשיר 'שלום' שנכתב על ידה והולחן על ידי משה דץ. שיר המופתעת שאלה בתגובה האם השיר הושר לכבודה. משנעתה בחיוב, הצטרפה שיר לילדים לשעה ארוכה של שיח ושירים. בין השירים ששרה עמם היו גם ״אין חגיגה בלי עוגה״ ו״חיים שלי״, אף שניהם בלחנו של משה דץ.

בבית הספר הציבורי "הארלם היברו צ'ארטר סקול" השוכן בלב ליבה של שכונת הארלם בניו יורק לומדים מאות תלמידים שמרביתם אינם יהודים, אך הם לומדים בשפה העברית. בית הספר נתמך ע"י עיריית ניו יורק אך ממומן גם ע"י ארגונים יהודים פרטיים. בית הספר פתוח לכל תושבי השכונה ללא הבדלי דת גזע ומין ואין בו תכנים יהודיים או דתיים, אלא תרבות ישראלית בלבד. לכל כיתה יש שתי מורות, אחת מלמדת בעברית, השניה מלמדת באנגלית.

משלחת Community של "מכון גשר למנהיגות" ומשרד התפוצות ביקרה בבית הספר כחלק ממסע היכרות עם התפוצות. במסגרת המסע נפגשה המשלחת עם יהודים מהקהילות השונות, עם הסטודנטים והמנהיגות הצעירה בכל קהילה. בנוסף נפגשה המשלחת עם דני דיין, קונסול ישראל בניו יורק, עם אנשי פדרציית בוסטון ואנשי פדרציית ניו יורק.

מנכ"ל ארגון גשר, אילן גאל דור, מספר כי מטרת הביקור של משלחת הישראלים בתפוצות הינה היכרות וחיבור בין יהודי התפוצות לבין תושבי ישראל: "לצערנו, יש ריחוק ופער הולך וגדל, ואנחנו מנסים לבנות את הגשר מחדש ולהכיר לישראלים את הקהילות היהודיות בתפוצות", הוא מציין, "גשר רעיוני כזה יכול לקרות רק אם נפגשים ומדברים ומחזקים קשרים בפועל, או בונים אותם מחדש לגמרי".